Ja se pse ata që mbajnë dietë nuk janë të lumtur kurrë

Life style

Ja se pse ata që mbajnë dietë nuk janë të lumtur kurrë

Më: 1 gusht 2021 Në ora: 12:56
Foto ilustrim

Mbajtja e dietës mund të bëhet shkak për shfaqjen e simptomave depresive.

Në fakt, të privuarit nga ushqimi ngjan pak a shumë me dezintoksikimin nga një lloj droge dhe mund të çojë në shfaqjen e simptomave të abstinencës apo edhe ankth dhe depresion.

Përfundimet e mësipërme kanë dalë nga një studim i kryer kohët e fundit nga Universiteti i Montrealit në Kanada.

Studimi i publikuar në “International Journal of Obesity” tregon se si minjtë e mësuar me një menu ushqimore të pasur me yndyrna, nëse vihen në dietë, demonstrojnë ditë pas dite të gjitha shenjat tipike të krizës së abstinencës dhe sjelljet e lidhura me të si gjendjet e ankthit dhe ato depresive.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat