Ndrojtje apo problem: Nuk i duan as lavdërimet as kritikat

Life style

Ndrojtje apo problem: Nuk i duan as lavdërimet as kritikat

Më: 2 gusht 2021 Në ora: 00:25
Foto ilustrim

Nëse kur i thuhen fëmijës fjalë të mira ul kokën dhe e kthen papa, ndërkaq kur kritikohet rrotullon sytë, do të duhej të brengoseshit

Fëmija juaj nuk mund ta pranojë kritikën, por nuk di të përballet as me lavdërimet?

I shmanget çdo situate të re? Nuk inkuadrohet edhe aq në shoqëri? Nëse përgjigjet e këtyre pyetjeve janë po, fëmijës me siguri i mungon vetëbesimi.

Ekipi i shkencëtarëve të Universitetit të Cambridge ka konkluduar që vogëlushët nuk reagojnë drejt apo fare nuk reagojnë edhe kur i lavdëroni, edhe kur i kritikoni, nuk dinë të pranojnë komplimentet dhe kritikat, nuk janë të sigurt në vetvete.

Nëse ndaj lëvdatave fëmija përgjigjet me kthim koke apo me ulje koke, ndërkaq ndaj kritikave me rrotullim sysh, do të duhej të brengoseni seriozisht dhe të angazhoheni që t’ia ngrini vetëbesimin – thotë psikiatri John Mcclain, udhëheqës i ekipit hulumtues.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat