Çfarë vënë re gratë kur dalin në takim me një burrë?

Life style

Çfarë vënë re gratë kur dalin në takim me një burrë?

Më: 16 shtator 2021 Në ora: 15:48
Foto ilustrim

Kërkimet shkencore tregojnë se rrobat që veshim mund të ndikojnë në performancën tonë, mënyrën tonë të të menduarit, nivelet e hormoneve dhe rrahjet e zemrës.

Eksperimentet që u realizuan nga psikologët e “Princeton Janine Willis” dhe “Alexander Todorov”, treguan se na duhen vetëm 1/10 e sekondës për të formuar një opinion për një person vetëm duke parë fytyrën e tyre.

Gratë zakonisht nuk ndalen këtu dhe kanë kohë të mjaftueshme për të vlerësuar trupin, prerjen e flokëve dhe shumë tipare të tjera në dukje të parëndësishme.

“Bright Side” zbulon nëntë gjërat që nuk u shpëtojnë dot syrit të një femre kur shohin një mashkull.

Rrobat

Kur një grua sheh një burrë për herë të parë, ajo vlerëson rrobat që ai ka veshur. Ekzistojnë 3 rregulla më të rëndësishme në lidhje me rrobat e burrave:

Korrektësi: Një triko e vjetër, një njollë kafeje në këmishë dhe xhinse që nuk janë larë kurrë nuk do t’i japin shans një burri për të filluar qoftë edhe një bisedë.

Rëndësia: Një burrë i veshur keq duket po aq i çuditshëm sa një djalë i veshur me pantallona të shkurtra në teatër. Për më tepër, situata e dytë gjithashtu tregon se personi nuk di asgjë për etikën.

Stili: Vajzat mund të falin gabimet e vogla në zgjedhjen e rrobave dhe ato janë gjithmonë të gatshme për të ndihmuar nëse një burrë i lejon. Sidoqoftë, nëse një djalë shfaqet me veshje sportive dhe këpucë klasike, atëherë ai nuk ka asnjë shans.

Kërkimet shkencore tregojnë se rrobat që veshim mund të ndikojnë në performancën tonë, mënyrën tonë të të menduarit, nivelet e hormoneve dhe rrahjet e zemrës.

Prerje flokësh

Gjëja më e rëndësishme është t’i mbani flokët të pastër dhe të rregullt.

Ecni dhe ruani një posturë të mirë

Një ecje energjike, ambicioze dhe e sigurt tërheq gratë sepse tregon se burri është i suksesshëm, ai ndjen se është shef dhe di si të veprojë kur përballet me ndonjë problem.

Një burrë që shikon gjithmonë poshtë, nuk e mban shpinën drejt, nuk i ngre këmbët aq lart sa duhet, duket si një person me probleme. Duket se kjo nuk është periudha më e mirë në jetën e tij, kështu që ai nuk ka gjasa të bëjë një grua të lumtur në një lidhje.

Trupi

Shumica e grave pëlqejnë burrat, trupi i të cilëve duket si një trekëndësh i përmbysur: supet e gjera, ijet e ngushta dhe një bark i vogël. Një trup i tillë është një sinjal për një grua që i tregon se po takon një burrë të fortë dhe të shëndetshëm që mund të mbrojë atë dhe fëmijët e saj të ardhshëm.

Kjo hedh dritë mbi teorinë e cila thotë se burrat shëndoshen në martesë, sepse gratë përpiqen t’i ushqejnë më mirë dhe t’i bëjnë më të shëndoshë dhe më pak tërheqës për gratë e tjera. Sidoqoftë, hulumtimet tregojnë se një martesë e lumtur çon në shtimin në peshë si për burrat, ashtu edhe për gratë.

Këpucët

Burrat nuk duhet të nënvlerësojnë një pjesë kaq të rëndësishme të imazhit të tyre si këpucët. Gratë kanë kohë të mjaftueshme për t’u dhënë këpucëve një vështrim të mirë, ashtu si rrobave dhe trupit. Këpucët e çara, të pista dhe të pluhurosura tregojnë se pronari nuk është fare i rregullt nëse nuk i kushton shumë vëmendje mënyrës se si duket.

Disa burra madje kanë një zakon që nuk veshin çorape fare. Duket mjaft e çuditshme kur mund të shihni një këmbë të zhveshur nën pantallona.

Shprehja e fytyrës

Mund të duhet shumë kohë për të folur për tiparet e fytyrave të meshkujve që femrat i konsiderojnë tërheqëse. Çdo grua e sheh bukurinë ndryshe. Por ajo që nuk i shpëton asnjë gruaje është shprehja e fytyrës.

Për shembull, sytë që rrotullohen sa andej-këtej, do të thonë se një burrë është i pasinqertë.

Gratë i duan burrat e zhytur në mendime sepse ata duken më mashkullorë dhe vendimtarë. Por për një lidhje serioze, sipas hulumtimit , gratë preferojnë meshkujt që buzëqeshin dhe kanë një sens të mirë humori.

Aksesorët

Zgjedhja e aksesorëve mund të tregojë shumë për karakterin e një burri. Nëse ai ka shumë të tilla, kjo do të thotë se i pëlqen të jetë në qendër të vëmendjes dhe të bëjë përshtypje te njerëzit e tjerë. Nëse aksesorët janë të përshtatshëm dhe ju pëlqejnë festat dhe argëtimi, ky njeri mund të tërheqë shumë vëmendje.

Nëse një burrë nuk ka asnjë aksesor, kjo nuk do të thotë se ky njeri është i mërzitshëm. Thjesht ai është më modest dhe nuk i pëlqen të tërheqë shumë vëmendje ndaj vetes.

Duart

Një pjesë tjetër e trupit të një burri që gratë i kushtojnë shumë vëmendje, janë duart. Ata vlerësojnë duart e pastra mashkullore me gishta të gjatë dhe një formë të bukur thonjsh.

Thonjtë e kafshuar tregojnë se një burrë është nervoz dhe nuk ka besim. Gjithashtu, duart mund të tregojnë nëse një burrë bën punë të vështirë. Dhe gjëja më e rëndësishme që tregojnë duart është nëse burri është beqar apo i martuar. E vetmja gjë që gratë duhet të bëjnë është të kontrollojnë gishtin e unazës. Nëse ka një unazë, nuk ka nevojë t’i kushtoni më shumë vëmendje këtij njeriu.

Të pasmet

Sociologët besojnë se shumica e grave i kushtojnë shumë vëmendje të pasmeve të një burri kur takohen me të.

Të pasmet e forta janë një tregues i një njeriu që ka një mënyrë jetese aktive dhe niveli i tij i testosteronit është gjithashtu i mirë. Të pasmet e forta duken shumë mirë. Pra, nuk janë vetëm meshkujt ata që kthehen të shikojnë gratë e bukura. Gratë gjithashtu e bëjnë këtë, vetëm pak më me kujdes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat