Keni lëkurë të prirur për akne? Ja disa këshilla për grimin që duhet të keni parasysh

Life style

Keni lëkurë të prirur për akne? Ja disa këshilla për grimin që duhet të keni parasysh

Më: 14 tetor 2021 Në ora: 21:05
Ilustrim

Aknet janë një problem i zakonshëm i lëkurës me të cilin përballen burrat dhe gratë. Kështu, duhet të jeni të kujdesshëm për atë që po aplikoni në lëkurën tuaj nëse keni lëkurë të prirur për akne.

Njerëzit me puçrra mund të gjejnë produkte të caktuara kozmetike që rëndojnë plasjet e tyre. Pra, a duhet të hiqni plotësisht grimin? Ndoshta, jo! Dermatologja Dr Madhuri Agarwal ndau disa këshilla për që mund të zgjidhin problemet që lidhen me grimin e që shkaktojnë akne.

Ajo rekomandon ndjekjen e këtyre këshillave ndërsa mbani kozmetikë në lëkurën e prirur ndaj akneve, shkruan Indianexpress.

*Produktet e kozmetikës të etiketuara si jo-komedogjene dhe pa vaj janë produkte që janë më të mirat për lëkurën e prirur ndaj akneve.

*Shmangni grimin e rëndë të lëngshëm. Ju mund të tundoheni ta përdorni, por lëreni edhe lëkurën tuaj të marrë frymë.

*Koha e përgatitjes së lëkurës është e detyrueshme dhe e panegociueshme. Gjithmonë, gjithmonë pastroni fytyrën tuaj dhe aplikoni hidratuesin tuaj, kremin kundër diellit para se të aplikoni kozmetikë.

*Asnjëherë mos aplikoni grim duke përdorur gishtat. Përdorni sa më mirë furçat dhe aplikuesit e kozmetikës, dhe sigurohuni që t’i pastroni rregullisht për të shmangur mbajtjen e vajit që mund të ndikojë më tej në lëkurën tuaj.

* Asnjëherë mos i ndani produktet tuaja me dikë tjetër ose mos përdorni të tyren. Shkakton ndotje e cila mund të shkaktojë akne, alergji, skuqje, etj.

* Unë them, kurrë mos shkoni në shtrat me grim! Përdorni produkte për heqjen e kozmetikës pa vaj dhe lejoni që lëkura juaj të freskohet dhe rinohet gjatë natës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat