Si të veproni kur nuk doni të bëni asgjë?

Life style

Si të veproni kur nuk doni të bëni asgjë?

Më: 21 tetor 2021 Në ora: 20:54
Ilustrim

Të gjithë përjetojnë një mungesë motivimi herë pas herë. Në ditë të tilla mund të ndiheni të lodhur, nervozë ose thjesht nuk dëshironi të bëni asgjë. Kur nuk doni të bëni asgjë, mund të nënkuptojë që jeni duke përjetuar stres ose lodhje.

Por ndonjëherë mund të jetë një shenjë që duhet të bëni një pushim, të qetësoni mendjen dhe ta lini trupin të pushojë. Sidoqoftë, ka disa gjëra që mund të bëni për t’u ndier më mirë dhe për të rifituar motivimin tuaj.

Bëni një pushim

Ndonjëherë pushimi dhe kujdesi për veten është gjëja më e mirë që mund të bëni. Përqendrohuni në bërjen e gjërave që ju ndihmojnë të ndiheni të qetë dhe të sigurt. Çelësi është që të kaloni kohë duke pushuar dhe duke e lënë trupin të pushojë.

Tregoni mirësi ndaj vetes

Vetë-dhembshuria përfshin jo vetëm të qenit i sjellshëm me veten, por edhe të kuptuarit se përvojat tuaja janë pjesë e natyrës njerëzore, e cila mund të jetë e mirë, e keqe apo edhe neutrale. Manifestimi i mirësisë dhe vetëdijes për veten mund të ndihmojë në zbutjen e efekteve negative të stresit, zvogëlimin e ndjenjave të depresionit dhe ankthit. Pra, nëse po kaloni një nga ato ditë kur vërtet nuk ju pëlqen të bëni asgjë, trajtojeni veten me pak mirësi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat