Çfarë të bëni nëse keni ngecur në ciklin - Do të ndihem më mirë kur __?

Life style

Çfarë të bëni nëse keni ngecur në ciklin - Do të ndihem më mirë kur __?

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 13:22
Foto ilustrim

Shpesh jemi kapur në grackën e të besuarit se do të ndihemi më mirë në një moment në të ardhmen kur rrethanat e jetës të ndryshojnë. Këto fjali mund t'ju duken të njohura:

"Do të ndihem më mirë kur...":

- Të mbaroj shkollën

- Të gjej partnerin e jetës sime

- Të kem fëmijë

- Të jem më pak e shqetësuar

- Të humbas peshë

- Të përfundoj një projekt

- Pandemia të marrë fund etj

Por çfarë ndodh kur ajo e ardhme nuk arrin kurrë, ose nëse vjen, ju tashmë keni kaluar në një tjetër "do të ndihem më mirë kur..."?

Çfarë mund të bëjmë në vend të kësaj?

1. Hidratohuni psikologjikisht. Kur bëhet fjalë për aspirata të mëdha, është e dobishme të merrni të mirat e më shumë arritjeve të vogla gjatë rrugës. Përfundoni një detyrë të vogël dhe qëndroni në ndjenjën e një pune të përfunduar. Duke qëndruar me përvojën e përfundimit për disa momente, ju mund të kodoni një ndjenjë kënaqësie në trurin dhe trupin tuaj.

2. Merrni perspektivë për vetë-historinë tuaj. Shpesh "do ndihemi më mirë kur" vjen nga aftësia e mahnitshme e mendjes sonë njerëzore për të imagjinuar. Ne e krahasojmë veten me njerëzit e tjerë që mendojmë se kanë atë që duam. Ne imagjinojmë një "version më të mirë" të vetes që është më i hollë, më i zgjuar, më i vetëkontrolluar. Bëhuni vëzhgues të imagjinatës suaj. Çfarë historish krijon mendja për ju dhe të tjerët? A janë ato të dobishme apo të dëmshme? A ka këndvështrime të tjera që mund të konsideroni?

3. Merrni kënaqësi nga procesi. Shijoni udhëtimin, mos u fokusoni vetëm në pikat përfundimtare. Si ndihet lëvizja e trupit kur ushtroni? Si ndihet të mësuarit dhe të punuarit drejt zotërimit të një aftësi? Përqendrohuni në hutimin e procesit. Shijimi është një mentalitet thelbësor i njerëzve më të lumtur. Jeta juaj është këtu tani. Shijoje!

Ne nuk duhet të presim për një pikë të ardhshme kur të ndihemi më mirë për të filluar të jetojmë plotësisht. Qëllimi nuk është domosdoshmërisht të "ndihesh më mirë", por "të bëhesh më i mirë në ndjesi". Hiqni dorë nga gjërat e vogla, zgjidhni vlerat tuaja dhe luani shumë aty ku ju intereson.

- Merrni parasysh disa detyra ose marrëdhënie që po ju lodhin. Si e dini kur keni bërë mjaftueshëm? Çfarë është mjaftueshëm e mirë për ju?
- Nëse do të jetonit në përputhje me vlerat tuaja sot, çfarë lloj veprimi do të ndërmerrnit? Nga cilat rezultate do të ishit të gatshëm të hiqnit dorë?
- Ku dëshironi të maksimizoni përpjekjet tuaja? Cilat vlera meritojnë përpjekjen dhe energjinë tuaj më të madhe?

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat