Pesë shenjat që tregojnë se duhet të keni kujdes nga një narcizist

Life style

Pesë shenjat që tregojnë se duhet të keni kujdes nga një narcizist

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 16:15
Foto ilustrim

Ju jeni ulur përballë një partneri të bukur, karizmatik, të veshur mirë dhe ndiheni si vajza më me fat në botë.

Jo vetëm që ky njeri i pabesueshëm është i interesuar për ju, por ai ju dhuron lëvdata dhe madje kujdeset mjaftueshëm për t’ju ndihmuar të zgjidhni.

Kujdes! A ju ‘shpëtoi’ ky ‘Princi Simpatik’ kur ishit të pambrojtur? A i kthehet bisedave gjatë gjithë kohës? A është i larguar nga prindërit e tij dhe a nuk flet me nënën e tij? Këto janë shenja paralajmëruese që tregojnë se mund të jeni në kthetrat e një narcizisti.

Izolimi ka rritur qëndrimin e tyre të ngjashëm me viktimat e tyre, duke i lejuar ata të kontrollojnë financat, të izolojnë dhe përfundimisht të largohen. Ata nuk do shikojnë prapa kur të kenë mbaruar me ju – sepse narcizistët nuk kanë ndjeshmëri.

‘Izolimi ka qenë parajsa e narcizmit,’ thotë avokati i divorcit Lloyd Platt. ‘Ata kanë pasur viktimat në mëshirën e tyre – të izoluar dhe të pafuqishëm.’ Thirrjet për në zyrën e Lloyd Platt nga viktima femra – dhe meshkuj – të narcizistëve janë rritur 30% gjatë vitit të kaluar.

”Të dy gjinitë dhe të gjitha grupmoshat kanë rënë viktima. Unë kam parë shumë gra të reja, në të 20-at ose 30-tat e tyre që po mashtrohen nga partnerët – një teknikë e përdorur nga narcizistët ku ata pretendojnë se viktimat e tyre po çmenden. Në formën e tij ekstreme, narcizmi është një çrregullim mendor dhe ndikimi te viktimat dhe familjet e tyre është i madh. Pothuajse të gjithë klientët e mi që kanë rënë viktimë e këtyre magjistarëve manipulues thonë të njëjtën gjë: ”Unë nuk e kuptoj – ata ishin kaq të dashur në fillim. E gjitha që dua të bëj është të kthehem në ditët tona të hershme”.

‘Viktima po dëshiron bombardimet e dashurisë që ndodhën në fillim të marrëdhënies, por narcizisti ndez dhe fik sharmin, nuk është i aftë të dashurojë askënd përveç vetes.’

Në mënyrë që të funksionojë, një narcist duhet të ketë një viktimë, thotë terapisti Paul Levrant.

‘Është si një varësi dhe viktima është zgjidhja e tyre’, thotë ai. “Por nëse një partner i cili është shumë i mirë për të qenë i vërtetë fillon t’ju kritikojë, ju bën të ndjeni se gjithçka që shkon keq është faji juaj, është i prirur për shpërthime zemërimi dhe mohimi dhe ju po ndriçoheni për të besuar se jeni me të meta serioze dhe keni filluar të ndiheni të shqetësuar, të dëshpëruar ose të dy, kërkoni ndihmë – nga një mik i besuar, anëtar i familjes, terapist ose avokat divorci.’

Levrant ka parë një rritje të viktimave të narcizmit në praktikën e tij në Londër.

Padyshim që ka pasur një rritje të viktimave dhe nuk e di nëse kjo është për shkak se më shumë njerëz janë të vetëdijshëm për këtë dhe e raportojnë atë. Faqet e takimeve janë mjedisi perfekt për narcizistët sepse ato mund të krijojnë një rrjet mashtrimi. ‘Kjo nuk është vetëm për burrat që manipulojnë gratë, sepse kjo ndodh në mënyrë të barabartë në të dy gjinitë, por narcizistët femra janë më të vështira të dallohen. Narcizmi është një spektër sjelljesh dhe në ekstremin e tij është një çrregullim i njohur mendor. Kjo gjë shkaktohet nga shumë arsye që shpesh lidhen me traumën dhe braktisjen n fëmijëri.’

‘Narcizistët nuk janë gjithmonë të vetëdijshëm se po veprojnë në këtë mënyrë. Ndonjëherë ata thjesht nuk mund të ndihmojnë sepse janë aq nevojtarë sa duhet të mbajnë dikë në orbitën e tyre dhe do ta manipulojnë atë person për t’u siguruar që të ndodhë.’

Çrregullimi i personalitetit narcizist nuk është gjithmonë i shërueshëm ’, shton Levrant. ‘Mund të menaxhohet përmes një kombinimi të terapive, mbase edhe psikanalizës, sepse njerëzit që kanë çrregullime shoqërisht të vështira mund të mësojnë se si të sillen.

Pesë shenja të narcizmit:

Asnjëherë nuk marrin përgjegjësi për veprimet e tyre

Në vend të kësaj, ata fajësojnë gjithë të tjerët sepse besojnë se janë perfekt.

Mungesa e ndjeshmërisë

Nevojat e tyre vijnë para të gjithëve dhe çdo situatë arrihet t’i përshtatet vetvetes.

Gaslighting

Ata pretendojnë se kanë ndodhur gjëra që në të vërtetë nuk kanë ndodhur si, ‘Unë jua dhashë ato para ditë më parë.’ Qëllimi është që ta bëjnë viktimën e tyre të dyshojë në mendjen dhe instinktin e tyre.

Gënjeshtra patologjike

Ata mund të kenë gjashtë afera me radhë dhe betohen se kurrë nuk kanë mashtruar. Në të vërtetë ata besojnë në gënjeshtrat e tyre.

Fëmijëri ekstreme

Narcizistët mund të jenë përkëdhelur kur kanë qenë fëmijë ose kanë hasur probleme të braktisjes. Shpesh si të rritur ata janë larguar nga prindërit e tyre dhe nganjëherë edhe vëllezërit dhe motrat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat