10 rregulla për të arreduar shtëpinë sipas një stili skandinav

Life style

10 rregulla për të arreduar shtëpinë sipas një stili skandinav

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 18:18
Foto ilustrim

Të famshme për thjeshtësinë, shtëpitë skandinave kanë një stil të pastër, të bardhë, që mbështetet te funksioni, linjat e pastra dhe eleganca. Drita konsiderohet si një element shumë i rëndësishëm në shtëpinë skandinave, përpos toneve të tokës dhe zbukurimeve minimale. Në vijim gjeni 10 rregulla që do t’i japin shtëpisë suaj një pamje të tillë.

1 – Dyshemeja

Arredimet në stilin skandinav kanë dysheme prej druri, zakonisht në ngjyra të lehta.

2 – Ngjyrat

Muret e bardhë ose tekstilet e ftohta gri krijojnë një brendësi shumë skandinave.

3 – Materialet

Dru, mos kini frikë ta përdorni.

4 – Forma

Linja të pastra që krijohen përmes mobiljeve.

5 – Funksioni

Çdo hapësirë e brendshme është e jetueshme.

6 – Mobiljet

Jo më shumë/më pak se ç’është e nevojshme.

7 – Oxhak në cep të dhomës

8 – Miqësor me mjedisin

9 –Mjediset e jashtme

Një stil i tillë i jep rëndësi ballkoneve ose tarracat, qoftë edhe në apartamente të vogla.

10 – Lulet e freskëta

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat