5 lloje “karburanti” pa të cilat meshkujt nuk munden

Life style

5 lloje “karburanti” pa të cilat meshkujt nuk munden

Më: 25 tetor 2021 Në ora: 23:16
Foto ilustrim

Një numër i madh meshkujsh pëlqejnë të hanë patate të skuqura, sanduiçe, hamburger, pica, biftekë, ushqime të lehtë dhe të pinë birrë ose pije të gazuara. Sipas kërkimeve, meshkujt nuk marrin mjaftueshëm në dietën e tyre: kalium, fibra, magnez, kalcium dhe hekur, por edhe vitamina dhe minerale.

Këtu janë pesë ushqime, të zgjedhura nga ekspertët amerikanë, që mund të plotësojnë dietën e burrave me vitamina dhe minerale…

1. Patate

Shumë njerëz i shmangin patatet sepse mendojnë se ato përmbajnë karbohidrate boshe që vetëm rritin yndyrë. Megjithatë, patatet mund t'ju ndihmojnë të merrni lëndët ushqyese që ju nevojiten dhe të mbani peshën tuaj. 

Një studim nga Universiteti i Kalifornisë zbuloi se njerëzit që përdornin patate në dietat e tyre humbën peshë gjatë dietës 12-javore. 

Përveç që janë të ulëta në kalori, patatet janë një burim i shkëlqyer i kaliumit, më saktë, patatet me lëvozhgë përmbajnë më shumë kalium se bananet. Kaliumi luan një rol kyç në kontrollin e presionit të gjakut (i cili redukton efektet e natriumit), transmetimin më të mirë të sinjaleve nervore dhe ndihmon funksionimin e muskujve.

Ju kujtojmë se nuk duhet ta teproni me sasitë e patateve dhe se duhet të shmangni kombinimet e patateve me mish apo bukë.

2. Thjerrëza

Thjerrëzat janë të ulëta në kalori dhe pak yndyrë, por të pasura me proteina, fibra dhe kalium, i cili zakonisht mungon në dietat e shumicës së meshkujve. Ato ulin nivelin e sheqerit në gjak dhe rrezikun e diabetit. 

Një studim tregoi se thjerrëzat ulin nivelin e sheqerit në gjak jo vetëm gjatë vakteve, por edhe katër orë më vonë. Thjerrëzat ndihmojnë edhe në punën e zemrës dhe enëve të gjakut.

Hulumtimet tregojnë se thjerrëzat mund të ndihmojnë në reduktimin e kolesterolit të keq, rrezikun e sulmit në zemër dhe inflamacionit arterial. 

Një studim zbuloi se njerëzit që hanin thjerrëzat katër herë ose më shumë në javë kishin një rrezik 22% më të ulët të sëmundjeve koronare të zemrës sesa ata që hanin thjerrëzat më pak se një herë në javë.

3. Shalqi

Është i pasur me likopen, një nga antioksiduesit më të rëndësishëm dhe të studiuar mirë në luftën kundër kancerit të prostatës. Studimet tregojnë se njerëzit që kanë përqendrime të larta të likopenit në gjak kanë rrezik më të ulët nga kanceri i prostatës.

Antioksiduesit nga shalqiri gjithashtu rrisin shëndetin e zemrës. Shalqiri mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës nga rrezet e dëmshme UV, dhe gjithashtu ndihmon në zvogëlimin e rrudhave. Ai është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminave A dhe C, dhe një filxhan shalqi i prerë në feta përmban vetëm 50 kalori.

4. Çokollatë e zezë

Sëmundjet e zemrës vrasin një numër të madh njerëzish çdo vit. Sigurohuni që të hani mjaft çokollatë të zezë, sepse është e mirë për shëndetin e zemrës.

Disa lloje të çokollatës përmbajnë flavanole, të cilat ndihmojnë në rritjen e qarkullimit të gjakut nëpër enët e gjakut dhe reduktojnë mpiksjen e gjakut dhe presionin e gjakut. Të gjitha ato reduktojnë në fakt rrezikun e sulmit në zemër ose goditje në tru. Përveç kësaj, flavanoli përmirëson ndjeshëm vëmendjen dhe kujtesën.

Çokollata e zezë ndryshon në nivelet e flavanolit, dhe burime më të besueshme të flavanolit janë pluhuri i pa ëmbëlsuar i kakaos dhe aditivët flavanol të kakaos.

5. Shafrani i Indisë

Kjo erëz e artë ka qenë prej kohësh një tipar i kuzhinës indiane dhe është përdorur në mjekësinë tradicionale kineze për mijëra vjet.

Hulumtimet moderne zbulojnë se një përbërës i gjetur në shafran i Indisë, i quajtur kurkuma, mund të jetë përgjegjës për përfitimet shëndetësore të shafranit të Indisë. 

Erëza është dëshmuar se është një antiinflamator i fuqishëm, gjë që i ka “detyruar” shkencëtarët të hetojnë përdorimin e saj në një sërë sëmundjesh, nga artriti reumatoid dhe psoriaza deri te gjendjet neuro-degjeneruese si sëmundja e Alzheimerit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat