​Njerëzit që ushtrojnë këto profesione zakonisht divorcohen

Life style

​Njerëzit që ushtrojnë këto profesione zakonisht divorcohen

Më: 25 tetor 2021 Në ora: 23:22
Foto ilustrim

Shkencëtarët kanë konfirmuar se zgjedhjet e karrierës ndikojnë në një marrëdhënie martesore.

Megjithatë, hulumtimet e fundit kanë dhënë informacion dekurajues se disa profesione kanë një ndikim negativ në martesë.

Faqja e karrierës Zippia analizoi të dhënat e fundit të regjistrimit në SHBA kur doli me të dhëna interesante të divorcit - njerëzit që merren me aktivitete të caktuara divorcohen më shpesh se të tjerët.

Njerëzit që punojnë në ushtri, industrinë e automobilave, logjistikën dhe forcat ajrore janë në rrezik të lartë të divorcit.

Pas publikimit të këtyre të dhënave, faqja e karrierës Zippia pretendon se nuk janë përcaktuar zyrtarisht motivet e divorcit te personat e punësuar në këto sfera, por bëjnë me dije se fajtori është stresi. 

Tensioni i përditshëm, funksionet e përgjegjshme dhe oraret e mbipopulluara ndikojnë në marrëdhëniet emocionale, kryesisht pasi partnerët e shohin njëri-tjetrin më pak dhe nuk kalojnë kohë cilësore së bashku.

Përveç kësaj, Zippia tregon se një tjetër arsye mund të jenë udhëtimet e shpeshta të punës, dhe ripërfshirja e bashkëshortit në jetën e përditshme kur ai të kthehet nga udhëtimi.

Nga ana tjetër, ky hulumtim tregoi se dentistët dhe logopedët kanë martesa më të gjata dhe më të forta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat