Bëni një maskë për fytyrën tuaj shtëpi që i heq rrudhat

Life style

Bëni një maskë për fytyrën tuaj shtëpi që i heq rrudhat

Më: 27 tetor 2021 Në ora: 20:31
Foto ilustrim

 Përbërja unike dhe përmbajtja e konsiderueshme e vitaminave i bëjnë kumbullat një produkt ideal për rikthimin e tonit natyral të lëkurës

Maskat e kumbullës rekomandohen veçanërisht për lëkurën e lodhur dhe me ngjyra ose njolla.

Për të bërë një maskë kumbulle cilësore, frutat duhet të jenë sa më të pjekura.

Kumbullat duhet të lahen, thahen dhe qërohen para përdorimit. Tuli i frutave pritet dhe grimcohet në mënyrë që të përftohet një përzierje kremoze unike, pure.

Para se të aplikoni maskën, lëkura duhet të avullohet mirë në mënyrë që substancat e dobishme të depërtojnë më thellë.

Receta klasike për maskën e kumbullës: shtypni tulin e tri kumbullave me një pirun dhe aplikojeni në sipërfaqen e lëkurës, lëreni në fytyrë përreth 30 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Kjo maskë do të ndihmojë në hidratimin dhe freskimin e lëkurës, dukjen e shëndetshme dhe të pasurit e një teni të bukur.

Si të bëni një maskë me kumbulla kundër shenjave të plakjes dhe reduktimit të rrudhave?

Përzieni purenë e 3 kumbullave të qëruara me gjysmë luge argjilë jeshile farmacie për lëkurën. Përzierja duhet të jetë mjaft e trashë për aplikim të rehatshëm, por jo shumë e trashë që të mos jetë e ashpër.

Një përbërje e tillë mund t’i shtohet pak mjaltë ose salcë kosi nëse lëkura juaj është e thatë.

Përdorimi i rregullt i një maskë të tillë do të rivendosë rininë, do të shtrëngojë fytyrën dhe do të zvogëlojë rrudhat.

Shënim: Nëse keni lëkurë shumë të ndjeshme, konsultohuni me një dermatolog përpara se të përdorni maskën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat