Disa lloje kremrash kundër diellit mund të dëmtojnë lëkurën tuaj

Life style

Disa lloje kremrash kundër diellit mund të dëmtojnë lëkurën tuaj

Më: 28 tetor 2021 Në ora: 06:17
Foto ilustrim

Ekspertët rekomandojnë aplikimin e kremit kundër diellit për të mbrojtur lëkurën tuaj nga rrezet e dëmshme ultravjollcë. Megjithatë, një studim i ri ka zbuluar se në kombinime të caktuara, kremrat kundër diellit mund të kenë gjithashtu një ndikim të dëmshëm në lëkurë.

Botuar në revistën “Photochemical and Photobiological Sciences”, studimi zbuloi se kremrat kundër diellit që përmbajnë oksid zinku mund të humbasin efikasitetin pas dy orësh në diell. Ato gjithashtu mund të bëhen të rrezikshme kur kombinohen me kimikate të tjera të pranishme në shumicën e kremrave kundër diellit.

Për studimin, studiuesit përgatitën pesë kombinime duke përfshirë përbërës aktivë në një krem ​​kundër diellit dhe locione të tjera që përmbajnë oksid zinku. U vunë re dy ndryshime të rëndësishme në fotostabilitetin dhe fototoksicitetin. Kimikati u tregua i rrezikshëm pas vetëm dy orësh ekspozimi në diell. Kur kremi kundër diellit bëhet i dëmshëm për lëkurën, ai e ekspozon atë ndaj rrezatimit të mëtejshëm, i cili mund të çojë në djegie nga dielli, flluska ose helmim nga dielli.

“Sipas studimit, përdorimi i shumë përbërësve së bashku shkakton probleme. Përbërësit mund të ndërveprojnë me njëri-tjetrin për të krijuar probleme. Përdorimi i një përbërësi si oksidi i zinkut ose dioksidi i titanit ose agjentë të tjerë mbrojtës ndaj diellit në kombinim të kufizuar mund të zbusë rrezikun e efekteve anësore”, ka thënë dermatologu indian Sachith Abraham.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat