Vendi befasues ku duhet ta ruani bukën që të mos bëhet bajate apo të myket

Life style

Vendi befasues ku duhet ta ruani bukën që të mos bëhet bajate apo të myket

Më: 17 nëntor 2021 Në ora: 12:09
Foto ilustrim

Është e lehtë të marrësh një copë bukë nga dyqani ushqimor, por gjetja e vendit më të mirë për ta vendosur në mënyrë që të mos bëhet bajate ose të mykoset shpejt mund të jetë e ndërlikuar.

Hedhja e saj në një sirtar kuzhine mund të tingëllojë e çuditshme, por mund të jetë vendi i përsosur për ta mbajtur bukën të freskët!

Si të ruani bukën?

USDA rekomandon të hani bukë brenda katër ditëve të para të blerjes nëse planifikoni ta ruani në temperaturën e dhomës. Mund ta vendosni në frigorifer në mënyrë që buka të zgjasë më gjatë, por ato zona kanë tendencë të jenë tashmë të mbushura me sende ushqimore.

Një kuti buke mund të funksionojë gjithashtu, por kjo zë shumë hapësirë ​​​​për banak (veçanërisht nëse jeni përdorues i pajisjeve të kuzhinës ).

Të kesh një sirtar buke mund të sigurojë që buka të mos bëhet bajate dhe të ruajë strukturën e saj të butë.

Si të bëni një sirtar buke?

Krijimi i një sirtari buke është po aq i lehtë sa blerja e një mbulese për t’u vendosur mbi një nga sirtarët ekzistues të kuzhinës

Era e mrekullueshme e bukës që përhapet në kuzhinën tuaj është e këndshme, por kjo mbulesë do ta mbajë atë aromë brenda sirtarit për të parandaluar që ajri i jashtëm të prishë freskinë e saj. Plus, mund ta personalizoni këtë mbulesë për t’iu përshtatur çdo sirtari.

Pra, për të shmangur rreziqet shëndetësore dhe hedhjen e parave tuaja në plehra, provoni këtë metodë të sirtarit të bukës. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat