11 detaje mbi gjërat e përditshme që kanë funksione të fshehura që nuk e kishit idenë

Life style

11 detaje mbi gjërat e përditshme që kanë funksione të fshehura që nuk e kishit idenë

Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 11:34
Ilustrim

Ne nuk i kushtojmë shumë rëndësi gjërave të përditshme. Çfarë mund të jetë kaq interesante për një këmishë të thjeshtë apo një paketë lëngu? Por, siç rezulton, disa detaje në gjërat e zakonshme mund ta bëjnë jetën e pronarëve të tyre më të lehtë.

Bright Side ka zbuluar shumë gjëra të reja duke pare artikujt që njerëzit posedojnë.

1. Trekëndëshi në xhup

Të gjitha xhaketat klasike kanë një trekëndësh të qepur në jakë. Sot, ai nuk është më funksional, por prodhuesit e shtojnë atë si një prekje klasike. Kur u shfaqën për herë të parë xhupat, trekëndëshi u bë më i trashë për të mbledhur djersën e pronarit dhe për të mos lejuar që jaka të shtrihej kaq shpejt.

2. Kopsat e shpatullave në xhaketa

Kopsat e shpatullave në xhaketa janë dekorime të zakonshme që në fakt kanë një funksion praktik. Sythe të tilla ndihmojnë që çantat të qëndrojnë mbi supe dhe të mos rrëshqasin poshtë.

3. Dy xhepa në anën e djathtë të një xhakete

Në disa xhaketa klasike, ju ende mund të shihni 2 xhepa në anën e djathtë. Pothuajse askush nuk e përdor sot xhepin e vogël, por në të kaluarën zotërinjtë mbanin biletat e trenit në to. Sot, është thjesht një traditë.

4. Jastëk me gjilpërë

Përmbajtja e jastëkëve me gjilpërë ndihmon që gjilpërat jo vetëm të qëndrojnë në vend, por edhe të mbeten të mprehta. Profesionistët thonë se orizi i zakonshëm mpreh gjilpërat shumë mirë.

5. Varëse rrobash prej druri

Sot, ne mund të zgjedhim materialin e varëseve për rrobat tona: plastike ose druri. Por në të kaluarën, druri ishte i vetmi material nga i cili bëheshin varëse rrobash. Varëse rrobash të bëra nga disa lloje druri i mbronin rrobat nga tenja dhe insektet e tjera: aroma e drurit i trembte.

6. Lak në pjesën e pasme të këmishëve

Këmishët me sythe në anën e pasme ishin vërtet të njohura në mesin e marinarëve që nuk kishin shumë hapësirë për të ruajtur rrobat e tyre. Dhe laku i lejoi ata të varnin këmishën në një grep.

Në vitet 1960, GANT shtoi sythe në këmisha të tyre që studentët e kolegjit të mund t'i varnin në dollapët e tyre. Më vonë, studentët përdorën atë për të shënuar statusin e marrëdhënies së tyre. Nëse një djalë nuk kishte një lak, do të thoshte se ai po dilte me dikë.

7. Një vrimë horizontale për butonin e sipërm të një këmishe

Besojmë se keni vënë re se të gjitha vrimat për butonat janë vertikale dhe pjesa e sipërme është zakonisht horizontale. Është bërë posaçërisht që butoni të mos zbërthehet nëse vendosni të vishni një kravatë pa hequr këmishën.

8. Lego

Prodhuesit e Legos kujdesen për fansat e tyre të rinj. Kjo është arsyeja pse koka e çdo lodre ka një vrimë të vogël në të. Ai e lë ajrin të kalojë në rast se një fëmijë e gëlltitë lodrën.

9. Rrip pallto

Tani, rripi u shtohet palltove kryesisht për arsye dekorative, dhe ndonjëherë është si në foton e mësipërme. Por fillimisht u përdor për të shtrënguar uniformën për ta bërë siluetën të hollë.

10. Krahët në paketat e lëngjeve

Krahët në paketat e vogla të lëngjeve ndihmojnë fëmijët: ua bëjnë më të lehtë mbajtjen e qeses, në mënyrë që fëmija të mos e shtyp shumë atë dhe të mos derdhet përmbajtja. Ky hak jetësor u shpik nga prindërit dhe u përhap në internet.

11. Konveks pesë dhe shtatë në shishet Heinz

Ato nuk janë vetëm për dekorim: numrat tregojnë pikën e ëmbël që duhet të prekni që keçapi të fillojë të rrjedhë nga shishja. Fillimisht, numrat ishin një lëvizje marketingu. Prodhuesi mendoi se 57 ishte numri i tyre me fat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat