Psikologjia e tërheqjes: Si t’i zgjedhim partnerët emocionalë?

Life style

Psikologjia e tërheqjes: Si t’i zgjedhim partnerët emocionalë?

Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 23:24
Ilustrim

Bazuar në kërkimet shkencore, revista Psychology Today arriti në disa përfundime se çfarë qëndron në të vërtetë pas “psikologjisë së tërheqjes” – si të zgjedhim partnerët emocionalë.

Rezultatet treguan një ndikim të rëndësishëm të ngjashmërisë, afërsisë, por edhe rëndësisë së fitimit.

Studiuesit kanë argumentuar gjithashtu se thjesht të qenit në një situatë emocionuese mund të rrisë tërheqjen ndaj të tjerëve, si dhe sa ndikim kanë bukuria dhe stereotipet klasike në përkufizimin tonë të tërheqëse.

Ngjashmëria

Në zemër të tërheqjes është ideja që na pëlqen të jemi me njerëz që na ofrojnë ndërveprime shpërblyese dhe pozitive. Një studim atraktiviteti vlerësoi nëse perceptimi më i mirë i të tjerëve lidhej me atë se sa të ngjashëm janë njerëzit. Për ta bërë këtë, studiuesit u kërkuan mbi 150 pjesëmarrësve të lexonin një pyetësor në lidhje me qëndrimet e supozuara të plotësuara nga një pjesëmarrës tjetër ose atë që studiuesit e quajnë një “i huaj i rremë”, dhe më pas të vlerësojnë tërheqjen ndaj të huajit të rremë.

Studiuesit ndryshuan përgjigjet për të manipuluar se sa i ngjashëm ishte i huaji i rremë me pjesëmarrësin dhe sa qëndrime u shfaqën në peshore. Ata zbuluan se proporcioni i ngjashmërisë ishte më i rëndësishëm se numri i përgjithshëm i qëndrimeve të ngjashme – domethënë se të huajt që dukeshin më shumë si ata perceptoheshin si “më tërheqës”. Ky studim hodhi bazat për qindra studime të mëvonshme mbi rëndësinë e ngjashmërisë në atraktivitet.

Rëndësia e afërsisë

Ekziston një thënie që thotë: “Mund të zgjedhësh miqtë, por jo familjen”. Megjithatë, mund të ndodhë që edhe zgjedhja juaj e mikut ose partnerit të mos jetë plotësisht nën kontrollin tuaj të ndërgjegjshëm. Në një studim klasik të miqësisë, studiuesit kërkuan gati 300 studentë të listonin miqtë e tyre më të ngushtë.

Studiuesit më pas shikuan se ku jetonin miqtë e lartpërmendur në konvikte. Kur dikush jetonte një derë larg, kishte 41 për qind mundësi që ai të renditej si mik i ngushtë. Me rritjen e numrit të dyerve, probabiliteti u ul.

Ky studim tregon rëndësinë që ka afërsia në krijimin e marrëdhënieve dhe psikologët kanë përcaktuar se ajo mund të çojë në marrëdhënie tërheqëse dhe dashurie.

Fuqia e pushtimit

Cila është më tërheqëse: dikush që ju ka pëlqyer gjithmonë apo dikush që nuk ju dukej tërheqës në fillim, por ndryshoi mendje me kalimin e kohës? Studimi e testoi këtë dhe siç pritej, pjesëmarrësit u gëzuan kur nota ishte pozitive që në fillim, por, çuditërisht, u pëlqyen edhe më shumë ata që fillimisht u dhanë notë negative, e cila përfundimisht u bë pozitive.

Ky zbulim demonstron teorinë se të fitosh mbi njerëzit që kishin një përshtypje të keqe fillestare është më e rëndësishme për ne sesa një marrëdhënie me dikë që na pëlqente gjatë gjithë kohës.

Ajo që është e bukur është e mirë

Shumica e njerëzve supozojnë se të qenit tërheqës fizikisht është një gjë e mirë, por ky studim ka treguar se sa i mirë mund të jetë. Studentët panë imazhe të burrave dhe grave që përfaqësonin disa nivele tërheqëse. Vetëm në bazë të fotografisë, ata i vlerësuan njerëzit më tërheqës si më të sjellshëm, më të hapur, më modestë, më të ndjeshëm, të shoqërueshëm dhe më interesantë.

Por perceptimet pozitive nuk mbaruan me kaq. Pjesëmarrësit gjithashtu mendonin se njerëzit më tërheqës ishin ata që kishin punë më të mira, martesa më të mira dhe jetë më të mirë.

Këto rezultate tregojnë paragjykimin tonë të fortë ndaj bukurisë fizike dhe besimeve stereotipike që ua atribuojmë individëve më tërheqës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat