Jini të qëllimshëm për mënyrën se si e kaloni kohën tuaj të lirë

Life style

Jini të qëllimshëm për mënyrën se si e kaloni kohën tuaj të lirë

Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 12:58
Ilustrim

"Pushimi dhe relaksimi" pasiv nuk është aq efektiv për rikuperimin nga puna e përditshme sa përdorimi i pushimeve për të përmbushur qëllimet tuaja – jo qëllimet tuaja të punës, por qëllimet tuaja personale. Shembujt përfshijnë kalimin e kohës me miqtë dhe familjen, ndjekjen e hobit tuaj, apo edhe organizimin e dollapit tuaj. Cilatdo qofshin qëllimet tuaja personale, gjëja e rëndësishme është që të hartoni një plan për mënyrën se si e parashikoni të kaloni kohën tuaj gjatë pushimit. Sipas një studimi nga universitetii Harvardit kjo quhet shërim proaktiv, dhe kjo i bën njerëzit të ndihen më të lumtur se format pasive të shërimit.

Në dhjetor 2020 u anketuan 537 punonjës të sektorit publik dhe pyetjet përfshinin: A keni ndonjë synim për pushimet e ardhshme dimërore? Gjithashtu iu kërkua të tregonin se sa të lumtur janë, që është një masë e përdorur zakonisht e mirëqenies subjektive .

Nga anketa u zbulua se punonjësit që vendosën synime për pushimet e tyre treguan se ishin 8% më të lumtur se ata që nuk e kishin. Ky ndryshim në lumturi u shfaq pavarësisht nga gjinia, mosha, punësimi, të ardhurat, statusi martesor, shpeshtësia e punës nga shtëpia ose numri i vartësve.

Mesatarisht, njerëzit që kishin synime për pushime planifikonin të merrnin 1.2 ditë më shumë pushim nga puna sesa ata që nuk vunë synime për pushimet e tyre. Kjo është e rëndësishme pasi afërsisht 768 milionë ditë pushimi humbasin çdo vit , që është afërsisht 62.2 miliardë dollarë përfitime të humbura.

Punonjësit që kishin synime për pushime parashikonin më tej që t'u jepnin 24% më pak kohë aktiviteteve pasive të kohës së lirë, si shikimi i TV, dremitja ose mosbërja e asgjëje, dhe 28% më shumë kohë për t'u shoqëruar me miqtë dhe familjen e tyre.

Këto ndryshime në mënyrën se si ne planifikojmë të kalojmë kohën tonë të lirë kanë rëndësi për mirëqenien tonë: Gjithashtu u zbulua se planifikimi për të kaluar më shumë kohë me të dashurit shoqërohej me lumturi më të madhe.

Ndërsa vendosja e objektivave për kohën tonë të pushimit është e rëndësishme, kjo nuk do të thotë që ne duhet t'i trajtojmë ato objektiva si një listë detyrash. Duhet të jemi fleksibël. Hulumtimi nga Gabriela Tonietto dhe Selin Malkoc tregoi se planifikimi i aktiviteteve të kohës së lirë mund të dëmtojë kënaqësinë që njerëzit përjetojnë nga aktivitete të tilla pjesërisht sepse koha e lirë fillon të ndihet si punë. Këta autorë zbuluan se kur njerëzit planifikonin lirshëm aktivitetet e kohës së lirë, ata ishin ende në gjendje të ruanin kënaqësinë e kohës së lirë. Arsyeja pse vendosja e qëllimeve të pushimit funksionon është sepse na bën më të qëllimshëm për mënyrën se si do ta kalojmë kohën larg punës dhe jo sepse na lejon t'i kalojmë gjërat nga një listë tjetër detyrash.

Me sfidat e një pandemie të vazhdueshme dhe pasojat e paparashikuara ekonomike, shumë punonjës mund të pyesin nëse duhet të bëjnë ndonjë plan gjatë festave. Udhëtimet e tyre mund të anulohen, ata mund të sëmuren ose thjesht mund të ndihen shumë të rraskapitur për të bërë asgjë. Edhe pse mund të jetë kundërintuitive, pasi ne mund të presim me padurim të shtrihemi me pizhame dhe të mos bëjmë asgjë për një kohë, hulumtimi sugjeron se vendosja e objektivave mund të na ndihmojë në të vërtetë të rimbushim dhe të sigurojmë që të përfitojmë sa më shumë nga koha jonë e lirë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat