Si të mbrojmë fëmijët nga abuzuesit seksualë?

Life style

Si të mbrojmë fëmijët nga abuzuesit seksualë?

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 12:20
Ilustrim

Në ditët e sotme një ndër frikërat më të mëdha të prindërve mbeten abuzuesit seksualë të cilët mund të enden të lirë kudo, duke shkaktuar pasiguri konstante tek prindërit, gjithashtu duke i bërë monitorues aktiv gjatë gjithë kohës, gjë që kthehet në shqetësim të vazhdueshëm për ata dhe frustrim për fëmijët.

Prindërit duhet të ndërgjegjësohen që mbajtja të sigurtë e fëmijëve nga abuzimi seksual nis duke u mësuar për sigurinë e trupit të tyre, kufijtë e shëndetshëm të trupit dhe duke inkurajuar komunikim më të hapur për çështjet seksuale.

Disa këshilla që mund t’u vijnë në ndihmë prindërve:

🔹 Flisni herët me fëmijët për pjesët e trupit të tyre, mësojuni atyre emrat e duhur anatomik si janë penisi, vagina, anusi.

🔹Fëmijët duhet të dinë që trupi u takon atyre, flisni për ndryshimin e prekjeve të sigurta, dhe të pa sigurta, duke i mësuar që t’i thonë JO kontakteve të pakëndëshme që ju sjellin frikë dhe pakënaqësi.

🔹 Mësojini që organet gjenitale janë intime, quhen të tilla, sepse nuk janë për të gjithë që t’i shohin.

🔹Mësojini kufijtë e trupit të tyre, duke u shpjeguar që askush nuk duhet t’i prekë pjesët e tyre private, ose t’i kërkojë të prekin të tyret.

🔹Flisni për shenjat trupore, sesi trupi na lajmëron me anë të shenjave, kur ne nuk ndjehemi të sigurtë.

🔹Tregojuni që pavarësisht se çfarë mund t’u thotë dikush atyre, ata nuk duhet të mbajnë sekrete ndaj prindërve për shkak  të turpit dhe frikës që ndjejnë.

🔹Mësojini që të tregojnë gjithmonë nëse dikush, u ofron të shohin lojëra apo video me përmbajtje pornografike.

🔹Mësojini sesi të dalin nga situata të frikshme apo të pakëndshme. Të tilla si të thuash “JO”, ” NDAL” me zë të lartë, duke i thënë personit të largohet dhe të kërkojnë menjëherë ndihmë te i rrituri më i afërt që ndodhet aty.

🔹Mësojini mbi burime publike dhe numra kontakti që u vijnë në ndihmë, sa herë ndodhen në situata vështirësie, duke i ndihmuar të reagojnë dhe të raportojnë kur ndihen të pasigurt.

🔹Sigurohuni që numri i kontaktit të institucionit që u vjen në mbrojtje direkte, nuk duhet të mungojë në smartfonat e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat