10 pyetje që duhet t’i bëni vetes para se të ndaheni nga partneri

Life style

10 pyetje që duhet t’i bëni vetes para se të ndaheni nga partneri

Më: 8 dhjetor 2021 Në ora: 15:28
Foto ilustrim

Mos u nxitoni…

Megjithëse të jesh në një marrëdhënie romantike është një situat e mrekullueshme për ta jetuar, jo të gjithë arrijnë të kalojnë të gjitha uljet dhe ngritjet e saj. Kjo rezulton në ndarjen e çiftit, me të dy individët të lënduar.

Pa dyshim, nuk ka kuptim të jesh në një lidhje që nuk është e duhura për ty. Por nëse mendoni se ka mbetur një fije shprese, merrni parasysh t’i jepni partnerit tuaj një shans të fundit.

Për më tepër, bëni vetes pyetjet e mëposhtme përpara se të mendoni të t’i jepni fun marrëdhënies tuaj:

1- Mos ndoshta diçka me rëndësi ka ndodhur në jetën time dhe unë thjesht po reflektoj atë stres tek lidhja ime?

2- Apo thjesht jam “trashur” nga rutina? A ka diçka që mund të bëj për këtë?

3- Cila është zgjedhja e parë që më vjen në mendje nëse i besoj (vetëm) intuitës dhe instiktit tim?

4- A më pëlqen personi që jam kur jam afër partnerit tim?

5- A është dikush tjetër përveç meje, që po ndikon në vendimin tim?

6- A ndajmë unë dhe partneri të njëjtat vlera bazë?

7- A do të doja që fëmija im, në të ardhmen të ishte me dikë si partneri im?

8- A është ndarja një lloj “modeli sjellje” për mua?

9- Si dhe sa do varet lumturia ime nga ky veprim? A do ndihem më e lumtur/e çliruar nëse ndahem?

10- A është kjo (lidhja apo ndarja) ajo që më duhet dhe ajo që dua në jetën time për momentin?

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat