5 fraza “të ndaluara” që asnjë mashkull nuk dëshiron t’i dëgjojë

Life style

5 fraza “të ndaluara” që asnjë mashkull nuk dëshiron t’i dëgjojë

Më: 14 dhjetor 2021 Në ora: 07:46
Foto ilustrim

Ne femrat nga natyra, për shkak të emocionalitetit intensiv që na zotëron, shpesh gabojmë t’ia shprehim fort partnerit. Kjo nuk do të thotë se është domosdoshmërisht keq të shprehim dhe shprehim ndjenjat tona.

Por për shkak se meshkujt nuk funksionojnë njësoj si ne dhe mund të bien në panik me atë që u themi, a është koha të mendoni për partneren tuaj sidomos kur jeni në muajt e parë të lidhjes?

Ndonjëherë spontaniteti ynë dhe shfaqja e fjalëve me zë të lartë i trembin më shumë duke e ditur se me gjithë këtë rrëmujë që mbizotëron në rrjetet sociale nuk është koha për princeshat.

Ndaj -për shkak se e pyetëm dhe mësuam se çfarë i shqetëson meshkujt- jemi këtu për t’ju treguar se çfarë urrejnë të dëgjojnë nga partnerja e tyre.

“Ish-i im…”

Meqenëse ju jeni një dem i tërbuar që dëgjoni ish-in e tij, pse ta përmendni atë tek ish-i juaj?

Asnjëherë nuk duhet të bëni një krahasim, e lëre më të krahasoni se sa shumë ju kujton ish-i juaj sjellja juaj aktuale. Në këtë mënyrë humbet besimi dhe – si të bëhet? – nuk është shumë e nderuar për një njeri ta krahasojë atë me dikë tjetër.

“Nuk më pëlqejnë miqtë e tu”

Kjo frazë, ju vendos automatikisht në “listën e zezë”. Eshtë e panevojshme të thuhet. Vetëm mendoni për reagimin tuaj nëse partneri juaj u përpoq të kritikonte të dashurat tuaja në çfarëdo mënyre.

“Nuk po bëj asgjë siç duhet”

Veçanërisht meshkujt që dinë se çfarë duan nga një femër tërhiqen shumë më tepër sesa vetëbesimi që kanë dhe sigurisht njohuritë e tyre të shumëanshme për të gjitha çështjet.

Pra, në një bisedë mos e nisni me shprehjen “nuk bëj asgjë” apo akoma më keq “nuk bëj asgjë siç duhet”. Gabim! Gabim i madh. Ne kurrë nuk ia ekspozojmë të metat tona drejtpërdrejt një burri, sepse ai e kupton që duke qenë se ti nuk i beson vetes, nuk ka arsye që ai të të besojë.

“Të shëndoshë?”

Ndoshta fraza më e parashikueshme. Nuk ka asgjë më të bezdisshme për një burrë sesa një grua ta pyesë nëse po shëndoshej. Në atë moment ju e vendosni tjetrin në pozitë të vështirë dhe më e keqja ai mendon se keni pasiguri për veten tuaj.

Lërini të dijë se çfarë do të pasojë nëse gabon dhe vendos të jetë i sinqertë! Po, ndoshta je i shëndoshë, por çfarë mund të të thotë ai?

“Pse nuk pergjigjesh;”

Ai nuk përgjigjet sepse thjesht nuk dëshiron të përgjigjet. Ose në një bisedë, ose në telefon, ose në një mesazh.

Kur bëhet fjalë për komunikimin me telefon ose internet, kur një grua ushtron shumë kontroll mbi një burrë dhe dëshiron të flasë me të 24 orë në ditë dhe të dijë se ku është dhe çfarë po bën, gjithçka që mund të bëjë është të bëhet barrë.

A i kushtoni pak më shumë vëmendje asaj që thoni?

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat