Si të mbani larg depresionin dhe mendimet e këqija për Krishtlindje

Life style

Si të mbani larg depresionin dhe mendimet e këqija për Krishtlindje

Më: 25 dhjetor 2021 Në ora: 07:17
Ilustrim

Atmosfera e Krishtlindjes sjell me vete gëzim dhe harmoni, por a jemi të sigurt që të gjithë i jetojnë Krishtlindjet me këtë frymë? Për shumë, në fakt, kjo është periudha e depresionit të Krishtlindjeve dhe mendimeve të këqija. Këtu janë disa këshilla për të jetuar më paqësisht.

Ndryshe nga sa mendohet, festat e Krishtlindjeve mund të rezultojnë të jenë një kohë e vështirë: përpjekjet e përgatitjeve, radhët e gjata, të afërmit dhe për këtë arsye ju përballeni me ankthin dhe stresin.

Psikoterapisti Giovanni Porta na ndihmon me këshillat e tij për të mos u mposhtur nga festat.

“Asnjë familje nuk është perfekte. Përveç menaxhimit të jetës së përditshme, ata që janë të sëmurë duhet të marrin përsipër edhe përgatitjen e festës. Fundi i vitit po afron dhe bashkë me të, përveç horoskopëve, vijnë edhe bilancet e asaj që kemi arritur dhe sigurisht që nuk do të ketë vetëm gjëra pozitive. Është normale. Krahasimi me të tjerët, veçanërisht me njerëzit e pasigurt, mund të jetë dërrmues”, shpjegon Porta.

Çfarë duhet bërë? Fillimisht rezistoni dhe përshtatjuni situatave.

Si të shpëtojmë nga depresioni gjatë festave të Krishtlindjeve

Përqendrohuni në dashurinë e atyre që ju rrethojnë

Sipas Portës, njerëzit që jetojnë keq gjatë periudhës së Krishtlindjes shpesh e përqendrojnë vëmendjen e tyre vetëm në imponimet tipike të kësaj periudhe: duhet të marrin pjesë në dreka dhe darka të pafundme, duhet të flasin me të afërmit, duhet të bëjnë dhurata, etj.

“Është e vërtetë: detyrimet familjare dhe shoqërore janë të shumta për Krishtlindje. Por jo vetëm! Në fund të fundit, Krishtlindja është festa në të cilën festohen lidhjet më të rëndësishme të jetës sonë përmes shkëmbimit të dhuratave. Është një kohë kur mund të tregoni dashurinë që ndjeni ndaj disa njerëzve. Përpiquni të përqendroheni në këtë: në dashuri, ngrohtësi, siguri dhe jo vetëm në detyrime dhe kufizime”.

Bëhuni aktiv

Jeni mërzitur për vdekje dhe darka zgjat edhe 7 orë të tjera? Propozoni diçka: një lojë, një aktivitet, një shëtitje, nxirrni qenin jashtë, shkoni dhe shikoni makinën e re të një të afërmi. Me pak fjalë, krijoni lëvizje, ngecja është fundi! Mos harroni se mërzia është ngjitëse, kështu që nëse jeni të mërzitur, njerëzit përreth jush ndoshta po ndiejnë të njëjtën gjë. Bashkohuni me ta, në vend që t’i shihni si të padenjë për mërzinë tuaj dhe përpiquni të krijoni një situatë interesante së bashku.

Ironia e trenit

Kush nuk ka hasur në disa pyetje të pakëndshme si “Si e ke punën?”, “A ke të dashur?”, “Kur do të martohesh?”, në mes të një tavoline me njëzet persona. Ja cilat janë disa nga përgjigjet e Porta-s për t’u larguar pa u treguar të pasjellshëm:

Ti ke një të dashur? “Preferoj të kem gjithmonë të paktën dy”

Si po shkon puna? “Epo, si ekipi kombëtar i futbollit”

Kur do të martoheni? “Më pyet çdo vit por mos e humb shpresën!

Shndërrimi i zilisë në motivim

Të shohësh dikë në situata më të mira se jotja nuk është e lehtë, por të përballesh me zilinë tënde nuk është domosdoshmërisht e keqe. Kështu bëhet nëse fillojmë të zhvlerësojmë veten, të ndihemi inferiorë dhe mediokër. Shumë më produktive është të bëni një listë të gjërave që keni zili dhe të përpiqeni t’i arrini ato, sa herë që është e mundur, gjatë vitit. Kur është e pamundur, mbani mend se gjërat më të rëndësishme në jetë nuk mund të blihen dhe se nëse e mbushni jetën tuaj me gjëra të paprekshme si dashuria, miqtë, interesat, mund të ndiheni shumë të pasur.

Zgjidhni dhuratat tuaja me kujdes

Ndaluni në dhuratat e bëra me zemër, ndoshta duke i mbështjellë me duart tuaja në një mënyrë të personalizuar. Do të jetë mirë të shihni se objektet që jepni janë rezultat i një mendimi të kujdesshëm dhe të personalizuar.

Shijoni ushqimin

Nëse jeni në dietë gjatë gjithë vitit, trajtojeni veten me disa ushqime shtesë në Krishtlindje, pa e ekzagjeruar. Të ngrënit në shoqëri ju sjell humor të mirë dhe në këtë periudhë ka mundësi të shijoni shumë ushqime të ndaluara në pjesën tjetër të vitit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat