Bëni këto 5 pyetje për t’i njohur njerëzit më thellë

Life style

Bëni këto 5 pyetje për t’i njohur njerëzit më thellë

Më: 4 janar 2022 Në ora: 08:47
Ilustrim

Bisedat e ‘thella’ janë diçka shumë e rëndësishme në jetën tonë.

Përveç lidhjes që krijohet, gjithashtu ky lloj komunikimi ndihmon të njihni shumë mirë personin që keni përballë.

Sipas ‘Bright Side’, këto 5 pyetje psikologjike do ju ndihmojnë të arrini atë që doni. Këto pyetje nuk kërkojnë përgjigje ‘Po’ ose ‘Jo’ dhe nuk ka përgjigje të sakta, megjithatë ndonjëherë një pyetje e mirë është një përgjigje.

1. Nëse do të kishe një zarf me datën e vdekjes tënde, do ta hapje?

Në bazë të përgjigjes, kuptoni mendimet e personi rreth jetës në përgjithësi, si dhe fatalizmin e tyre.

2. A do ishe mik me veten tënde?

Me këtë pyetje zbuloni vetëbesimin e tyre, pikën e fortë dhe dobësitë.

3. Nëse do kishe një shkallë vlerësimi mbi kokën e një personi, çfarë do të doje të vlerësoje? Statusin në shoqëri, nivelin e lumturisë apo pasurinë?

Me këtë pyetje mund të kuptoni prioritetet e tij dhe vlerat.

4. Çfarë bën ti ndryshe nga të tjerët?

Kjo pyetje ju ndihmon të kuptoni vetëvlerësimin, nivelin e ‘çmendurisë’, sensin e humorit dhe se sa unik janë.

5. Nëse partneri juaj nuk e merr vesh asnjëherë që ju e keni tradhtuar aksidentalisht, do t’ia tregonit?

Kështu kuptoni standartin e moralit të personit dhe sjelljen ndaj njerëzve të tjerë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat