Zilia ndaj shokut është më e keqe se urrejtja ndaj armikut

Life style

Zilia ndaj shokut është më e keqe se urrejtja ndaj armikut

Më: 16 janar 2022 Në ora: 12:53
Ilustrim

Si të mbroheni nga njerëzit ziliqarë? Mos e nënvlerësoni zilinë e të tjerëve. Kjo mund të ndikojë në jetën tuaj. Edhe nëse nuk e kupton atë. Është një fenomen që evidentohet kur punon me njerëz të përzemërt, të vendosur, të pafat në dashuri dhe që shpesh nuk kanë ndërgjegje për negativitetin e të tjerëve.

Prandaj është e rëndësishme të zbuloni se si të mbroni veten nga njerëzit ziliqarë. Për t’i parandaluar ata t’iu sabotojnë dhe shkatërrojnë jetën tuaj dhe të bëheni një grua më e fortë, më e mençur dhe më e mirë.

Rregulli i parë dhe më i rëndësishëm për të mbrojtur veten nga njerëzit ziliqar është të dimë nëse ekzistojnë dhe të dimë t’i njohim ata. Të jesh në roje dhe të parashikosh që herët a vonë e keqja do të vijë përballë jush.

Zilia është një ndjenjë e keqe. Nëse e keni provuar ndonjëherë – dhe ka të ngjarë që, edhe nëse nuk jeni normalisht dhe lakmitar, nganjëherë ju keni provuar një rrjedhje zilie, pasi është normale dhe njerëzore – e dini se të pasurit zili i bën të ndihen keq ata që e provojnë.

Pra, merrni në konsideratë faktin se ziliqarët, të cilët tashmë janë helmuar, me zilinë e tyre kanë helmuar të tjerë. Ata janë në qendër të një spiraleje të bukur negative, në një rreth vicioz. Kjo i bën ata gjithmonë e më të këqij.

Nëse nuk dimë si t’i njohim dhe si ta mbrojmë veten.

Zilia është një ndjenjë e përhapur dhe shpesh e pakapshme dhe prandaj është e rrezikshme, jo vetëm për ata që e provojnë, por sidomos për ata që janë objekt. Ne flasim për zilinë e vërtetë, 100% origjinale, të keqe në gjendjen e saj të pastër, jo për zilinë e dobishme, që ka një përmbajtje të fortë admirimi dhe mund të na shtyjë të bëhemi më mirë, duke imituar objektet e zilisë sonë.

Admirimi është neutral ose mund të ketë dashuri; zilia është armiqësore. Zilia është e rrezikshme, sepse është një emocion helmues që i bën njerëzit negativ; ata me qëllim të keq edhe më të dëmshëm dhe ato perverse edhe më të çoroditur. Zilia nuk është gjë tjetër veçse një formë e urrejtjes dhe urrejtja është një mbushës i frikshëm për ata që kanë jetë të zbrazët dhe të pakuptimtë.

Në fakt, urrejtësit famëkeq (urrejtësit) e internetit janë ngjyrosur nga një zili e dëshirës për gjithçka dhe për të gjithë. Ata janë njerëz të mjerë, brenda dhe jashtë, me një shpirt dhe ekzistencë të zbrazët.

Zilia është një emocion i tillë dhe i përhapur se ka gjene midis gjeneve, midis shenjtorëve, atyre që kanë si qëllim në jetën e tyre që të ngjallin zilinë e të tjerëve ndaj tyre. Ata janë para së gjithash ziliqarët e tyre të tmerrshëm, pothuajse të mbingarkuar nga zilia e tyre, të cilët nuk mund të presin që të lakmohen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat