Një studim thotë se maskat e fytyrës mund t’i bëjnë meshkujt më tërheqës

Life style

Një studim thotë se maskat e fytyrës mund t’i bëjnë meshkujt më tërheqës

Më: 16 janar 2022 Në ora: 22:43
Foto ilustrim

Një studim i ri uellsian ka zbuluar se maskat e fytyrës mund t’i bëjë meshkujt të duken më tërheqës për seksin e kundërt dhe se disa lloje maskash bëjnë një punë më të mirë se të tjerat.

“Kërkimet e kryera përpara pandemisë zbuluan se maskat mjekësore për fytyrën reduktojnë atraktivitetin, kështu që ne donim të testonim nëse kjo kishte ndryshuar që kur mbulimi i fytyrës u bë i kudondodhur dhe të kuptonim nëse lloji i maskës kishte ndonjë efekt”, tha autori i studimit Michael Leëis nga Universiteti Cardiff, i cili është ekspert në psikologjinë e fytyrave.

Burrat me maska, nga ky studim ​​u vlerësuan më tërheqës dhe ata me maska ​​​​mjekësore blu morën notat më të larta, shkruan UPI.

Leëis dyshon se preferenca për maskat rrjedh nga punonjësit e kujdesit shëndetësor.

Gratë gjithashtu thanë se fytyrat e burrave dukeshin shumë më atraktive me maska fytyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat