6 këshilla për lumturinë…

Life style

6 këshilla për lumturinë…

Më: 18 janar 2022 Në ora: 18:22
Ilustrim

Në botën e sotme, shumë njerëz fokusohen aq shumë në fitimin e garës proverbiale të minjve, saqë harrojnë gjërat që janë vërtet të rëndësishme në jetë. Së pari dhe më kryesorja ndër aspektet e harruara të jetës është lumturia. Ne fokusohemi te paratë, te statusi, të vishemi në një mënyrë të caktuar, të ngasim një makinë, të shihemi në një rreth të caktuar shoqëror.

Fatkeqësisht, paratë dhe çmimet që shpenzojmë në pjesën më të madhe të kohës nuk sjellin lumturi. Në fakt, ato shpesh shpërqendrohen nga lumturia, kjo është ndoshta arsyeja pse kaq shumë njerëz në dukje me funksione të larta, shumë të suksesshëm e gjejnë veten në terapi, trajtime të varësisë, marrëdhënie të dështuara, etj.

Pra, cila është përgjigja për gjithë këtë pakënaqësi?

E vërteta e thjeshtë është se nuk ka asnjë përgjigje të vetme, por shumica e njerëzve i gjejnë të dobishme sugjerimet e mëposhtme:

Pranoni papërsosmërinë – për veten tuaj dhe të tjerët

Lidhuni me njerëzit

Kthejeni fjalën “Dashuri” në një fjalë veprimi

Ndaloni së gjykuari veten dhe të tjerët

Zgjidhni lumturinë mbi negativitetin

Gjeni dhe shprehni mirënjohjen

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat