Tre mënyra për të zgjedhur emrin e fëmijës tuaj

Life style

Tre mënyra për të zgjedhur emrin e fëmijës tuaj

Më: 18 janar 2022 Në ora: 18:58
Foto ilustrim

Kur ju duhet të gjeni një emër për një fëmijë që po vjen, mund të jetë vërtet një detyrë e vështirë.

Çdo prind përpiqet të zgjedhë atë që do t’i përshtatet në mënyrë të përsosur fëmijës dhe të portretizojë personalitetin e tij.

Ekspertja e ‘BabyCenter’, Lorna Marsh, përshkroi një metodë me tre këshilla që duhet të ndiqni kur zgjidhni një emër për fëmijën tuaj.

Mendoni nëse është popullor – Këshilla e saj është të mos zgjidhni emrat më të njohur, sepse shumë fëmijë do t’i kenë. Megjithatë, mos u shmangni as klasikëve, pasi ndonjëherë emrat e çuditshëm shpesh mund të shqiptohen ose shkruhen gabimisht. Zgjidhni ekuilibrin që ju përshtatet më shumë, pa shkuar në asnjë ekstrem.

Mendoni se si tingëllon emri – Mendoni se si do të tingëllojë emri kur ta thoni dhe nëse do t’i qëndrojë fëmijës dhe kur ai të rritet. Mos harroni ta thoni gjithmonë me mbiemrin, sepse është e rëndësishme që të tingëllojë bukur me të.

Mendoni për pseudonimet – Gjithmonë pyesni veten se çfarë lloj pseudonimi mund të jepet në bazë të emrit. Nuk do të ishte mirë nëse do të ishte një shaka mes fëmijëve. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat