A e dini sa kalori djegim kur kryejmë marrëdhënie seksuale?

Life style

A e dini sa kalori djegim kur kryejmë marrëdhënie seksuale?

Më: 18 janar 2022 Në ora: 19:11
Foto ilustrim

Seksi është një ushtrim i shkëlqyer fizik, i cili rrit ndjeshëm metabolizmin dhe humbjen e kalorive. Disa pozicione madje kontribuojnë në mënyrë efektive në humbjen e peshës. Të paktën kështu thonë ekspertët.

Edhe pse stërvitja përmes seksit nuk është qëllim në vetvete, seksi i rregullt ka efekte pozitive të ngjashme me ushtrimet konvencionale: mobilizon të gjithë sistemin muskulor, zemrën dhe mushkëritë, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe oksigjenimin e indeve, redukton stresin dhe relakson, ka veprim antidepresiv, kontribuon në rregullimi i duhur i hormoneve, forcon sistemin imunitar, i jep shkëlqim lëkurës, ndihmon në kontrollin e oreksit dhe peshës trupore.

Kaloritë që djegim në çdo marrëdhënie seksuale varen nga shumë variabla dhe faktorë të paparashikueshëm. Megjithatë, disa studiues janë përpjekur t’i numërojnë dhe, pavarësisht vështirësive të dukshme të projektit, ata ia kanë dalë me sukses relativ. Pra, ne mblodhëm gjetjet e tyre më interesante dhe i rendisim ato.

Puthjet: 68 kalori në orë

Mbani mend puthjet tuaja të para adoleshente. A ju kujtohet se mund të putheshit për njëzet minuta rresht pa ju marrë frymën? Puthjet e dashurisë, nëse ato janë mjaft patetike, mund t’ju ndihmojnë të humbni deri në 90 kalori në orë. Në fakt, sa më i ndërlikuar të jetë qëndrimi që puthni partnerin, aq më shumë kalori humbisni!

Zhveshja: 8 kalori 

Tani sigurisht varet nga sa rroba keni veshur ju ose partneri juaj. Megjithatë, sipas hulumtimeve, çdo zhveshje e lehtë është e barabartë me rreth 10 kalori, ndërsa nëse preferoni një striptizëm sensual, mund të konsumoni pothuajse dyfish, siç na thotë në mënyrë tipike psikoterapistja dhe specialistja e edukimit seksual Gilda Carle.

Masazh erotik: 80 kalori në orë 

Kush nuk e mirëpret një masazh sensual dhe antistres nga partnerja e tij? Nëse e bëni këtë, do të prisnit të humbisni rreth 80 kalori në orë, sipas seksologut Jaiya Kinzbach. Në fakt, sa më i ngadalshëm të jetë masazhi, aq më shumë kalori digjni, pasi një masazh i ngadaltë por i thellë stërvit grupe të ndryshme muskujsh.

Seksi: 144 kalori në gjysmë ore

Të gjithë e dimë se seksi ndihmon në djegien e kalorive. Por seksi i nxehtë dhe intensiv djeg shumë kalori shtesë. Gjithashtu ndalesat më të ndërlikuara digjen edhe më shumë. Për shembull, nëse jeni në krye dhe lëvizni me një ritëm të shpejtë, atëherë mund të humbni deri në 207 kalori në gjysmë ore, thotë Dr. Kinzbach.

Seksi oral: 100 kalori në gjysmë ore 

Përpjekja që bëjmë gjatë seksit oral është mjaft e dhimbshme. Në fakt, nëse trupi juaj është në një pozicion gjysmë të drejtë, atëherë mund të humbni më shumë

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat