10 sekretet e një introverti që jeton në një botë ekstroverte

Life style

10 sekretet e një introverti që jeton në një botë ekstroverte

Më: 22 janar 2022 Në ora: 11:34
Foto ilustrim

Mos më thuaj “të jetoj pak”. Si një introvert, ndihem më i gjallë dhe më i lirë në shoqërinë time. Duhet pranuar se të qenit një introvert në një botë plot me ekstrovertë mund të jetë një detyrë e vështirë! Mund të ndihemi të humbur, të pavend dhe të keqkuptuar… por gjithçka që na nevojitet është pak kohë larg botës së huaj plot me njerëz. Mund të jemi të lidhur ndryshe, por sigurisht që nuk jemi më pak.

Duke qenë se ne kemi një mënyrë unike për t’i bërë gjërat, unë kam dalë me një listë të “sekreteve” që do të doja që masat t’i dinin (idealisht pa ndonjë vëmendje të padëshiruar të drejtuar ndaj meje). Siç e dini, ne introvertët priremi të pëlqejmë komoditetin e komunikimit përmes perdes së ekranit.

Si një introvert, jam i sigurt se do të jeni në gjendje të lidheni me të paktën gjysmën e këtyre pikave, si dhe me historitë e vështira nga filmi i njohur si “jeta ime”. Përkundrazi, nëse jeni një ekstrovert, mirë se vini në banesën tonë të përulur – miqtë tuaj introvertë mund të mos e thonë këtë, por ata janë të kënaqur që jeni këtu.

10 sekretet e një introverti që jeton në një botë ekstroverte

Po, ndonjëherë ndihem i vetmuar.

Për mua, bisedat “thyerja e akullit” nuk e thyejnë akullin.

Nëse më shihni duke “përdorur” telefonin tim në një festë, ndoshta jam duke admiruar mbrojtësin tim të ekranit (ose duke lexuar një ebook).

Ju lutem mos më këndoni “Happy Birthday”.

Nata është koha ime e preferuar e ditës.

Unë shpesh provoj atë që do të them përpara çdo lloj bisede.

Duke pasur parasysh porosinë e gabuar të pijeve apo ushqimit? Funksionon për mua! (Më mirë të mos bëj bujë dhe ta kthej përsëri.)

Uroj që njerëzit të kuptojnë nevojën time për t’u rimbushur.

E urrej kur njerëzit më thonë “të jetoj pak”.

Ju lutem, mos më jepni zgjidhje kur dal me justifikime të sajuara.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat