Keni fëmijë xheloz? Ja çfarë duhet të keni parasysh

Life style

Keni fëmijë xheloz? Ja çfarë duhet të keni parasysh

Më: 22 janar 2022 Në ora: 19:47
Foto ilustrim

Nëse krahasoni një fëmijë me një tjetër, mund t'i bëjë ata të ndiejnë se ju e doni njërin më shumë se tjetrin.

Është gjithashtu e rëndësishme që të mos kërkoni kurrë fajtorin, por të ndani përgjegjësinë në mënyrë të barabartë dhe t'u tregoni atyre se sa e mrekullueshme është të kesh një vëlla apo motër.

Pranoni emocionet e fëmijës

Prindërit duhet të pranojnë se një fëmijë mund të jetë i zemëruar, xheloz ose i trishtuar. 

Ata duhet t'u shpjegojnë atyre se është normale që ata të ndjejnë emocione negative dhe t'i mësojnë se si të merren me negativitetin.

Kaloni kohë vetëm me fëmijën

Nëse vëreni se fëmija ndjen se nuk po i kushtoni vëmendje të mjaftueshme, psikologët sugjerojnë që të merrni kohë për ta kaluar me fëmijën.

Mos i fajësoni ata

Mundohuni të mos kufizoni një fëmijë për hir të një tjetri dhe zgjidhni fjalët tuaja me kujdes.

Çfarë nuk duhet t'i tregoni fëmijës tuaj?

Për shembull, mos i tregoni fëmijës tuaj se nuk mund të luani sepse vëllai ose motra juaj po fle. 

Në vend të kësaj, krijoni një aktivitet të qetë, të tillë si vizatimi, bërja e figurave prej balte ose plastelinë ose leximi.

Mos i krahasoni fëmijët

Nëse krahasoni një fëmijë me një tjetër, mund t'i bëjë ata të ndiejnë se e duan dikë më shumë. Përveçse shkakton xhelozi, mund të minojë vetëvlerësimin e tyre dhe të nxisë ankthin.

Bëjini ata të qeshin

E qeshura ka shumë përfitime shëndetësore për njerëzit. Ndër të tjera, mund të ulë nivelin e ankthit. Psikologët sugjerojnë përdorimin e këtij mjeti për të zgjidhur xhelozinë mes vëllezërve dhe motrave.

Largohuni nga paragjykimet gjinore

Prindërit shpesh i trajtojnë fëmijët e tyre ndryshe në varësi të gjinisë së tyre.

Vajzat pritet të jenë të turpshme dhe të bukura, kurse djemtë të jenë të fortë dhe të mos i shprehin ndjenjat e tyre.

Por nëse nuk e lini djalin tuaj të luajë me të njëjtën lodër si vajza juaj, djali mund të bëhet xheloz.

Ndani përgjegjësitë në mënyrë të barabartë

Nëse fëmijët grinden ose grinden, vetëm një gjë nuk mund të jetë e gabuar. 

Ekspertët sugjerojnë që prindërit të hetojnë thelbin e konfliktit dhe të detyrojnë të dyja palët të përballen me përgjegjësinë për veprimet e tyre.

Tregojuni atyre se është e mrekullueshme të kesh një vëlla apo motër

Mund t'u lexoni një libër që tregon se sa mirë është të kesh një vëlla apo motër, ose t'ua tregosh këtë me shembullin tënd, shkruan Bright Side.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat