Gjërat që duhet t’i hidhni menjëherë, sepse thjesht mbledhin pluhur në shtëpinë tuaj

Life style

Gjërat që duhet t’i hidhni menjëherë, sepse thjesht mbledhin pluhur në shtëpinë tuaj

Më: 25 janar 2022 Në ora: 15:30
Foto ilustrim

Është koha për të përgjithshmen dhe pa marrë parasysh burimin e rrëmujës, kjo listë do t’ju ndihmojë të eliminoni gjërat që nuk ju nevojiten, në mënyrë që të mund të lini vend për gjërat që përdorni në të vërtetë.

Peshqirët e vjetër të banjës

Shumica prej nesh pëlqejnë të kenë në dorë një peshqir të vjetër banje për punë të çrregullta pastrimi ose kur një qen hyn me putra me baltë, por ndoshta nuk ju duhen 10 sosh. Kështu që mbani disa peshqirë të vjetër, të tjerët hidhni.

Shtrati i vjetër

Mund ta mbani ende shtratin për krevat fëmijësh edhe pasi fëmija juaj të jetë zhvendosur në një krevat të madh, ose mund t’i mbani këto shtroja për çdo rast. Është koha për t’i hedhur ato! Nëse janë ende në gjendje të mirë, lani shtratin dhe kontrolloni në ndonjë organizatë bamirëse për të parë nëse janë të interesuar për donacion.

Mbulesa e papërputhshme

Kur kërkoni nëpër dollapë, mund të gjeni një çarçaf pa një komplet të përshtatshëm ose një këllëf jastëku të vetëm që nuk përshtatet me asnjë nga jastëkët që posedoni. Është koha për t’i hequr qafe dhe për të çliruar dollapin tuaj.

Produkte tualeti të skaduara

Përveç çarçafëve dhe peshqirëve, shumë familje përdorin dollapin e tyre për të ruajtur tualetin shtesë. Tani është koha t’i kontrolloni datat e skadencës dhe të hidhni çdo shishe të vjetër me losion trupi ose krem kundër diellit.

Produkte pastrimi të panevojshme

Nëse dollapi juaj shërben edhe si dollap ndihmës, mos harroni të inspektoni furnizimet tuaja të pastrimit. Mbani në mend se dezinfektuesit zakonisht kanë një jetëgjatësi, pas së cilës ato nuk janë aq efektive. Ndiqni udhëzimet e asgjësimit në etiketë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat