Bisedat e thella me të huajt priren të shkojnë më mirë sesa mendohet

Life style

Bisedat e thella me të huajt priren të shkojnë më mirë sesa mendohet

Më: 27 janar 2022 Në ora: 09:36
Foto ilustrim

Gjetjet nga një seri eksperimentesh të botuara në Journal of Personality and Social Psychology: Attitudes and Social Cognition sugjerojnë që njerëzit shpesh nënvlerësojnë se sa të tjerët janë të interesuar të kenë biseda të thella dhe kuptimplote. Studimi zbuloi se njerëzit vazhdimisht prisnin që bisedat e thella me të huajt të ishin më të sikletshme dhe më pak përmbushëse sesa ishin në të vërtetë.

“Njerëzit janë shumë socialë dhe kështu lidhja me të tjerët priret të jetë një burim kryesor lumturie në jetën e njerëzve”, tha autori i studimit Michael Kardas. “Megjithatë njerëzit shpesh hezitojnë të lidhen thellë me të huajt, të paktën pjesërisht sepse njerëzit supozojnë se të huajt nuk do të jenë të interesuar të kenë biseda kuptimplota me ta. Ne donim të kuptonim nëse shqetësimet e njerëzve për lidhjen e thellë me të huajt janë të justifikuara”.

Studiuesit kryen dymbëdhjetë eksperimente me më shumë se 1800 pjesëmarrës për të shqyrtuar shkallën në të cilën të tjerët janë të interesuar të lidhen përmes bisedës. Në eksperimentet e para fillestare, pjesëmarrësit diskutuan pyetje intime me një të huaj, të tilla si “A mund të përshkruani një kohë kur keni qarë para një personi tjetër?” Pjesëmarrësit raportuan se si prisnin të ndiheshin pas këtyre bisedave dhe më pas raportuan përvojat e tyre aktuale. Pjesëmarrësit nënvlerësuan interesin e tyre për të dëgjuar personin tjetër dhe se sa të interesuar e perceptojnë se do të ishte partneri i tyre për ta dëgjuar atë. Pjesëmarrësit gjithashtu raportuan se ndiheshin më pak të sikletshëm, më të lumtur dhe më të lidhur me partnerin e tyre nga sa prisnin.

“Bisedat e thella mes të huajve priren të shkojnë më mirë sesa presin njerëzit”, tha Kardas. “Para se të flisnin, njerëzit prisnin që të huajt të ishin relativisht të painteresuar për përmbajtjen e bisedës. Megjithatë, pasi folën, njerëzit treguan se personi me të cilin folën ishte më i interesuar dhe më i kujdesshëm se sa prisnin. Si rezultat, njerëzit ndiheshin më të lidhur dhe më të lumtur pasi kishin folur me një të huaj nga sa kishin parashikuar dhe bisedat e thella midis të huajve u ndjenë gjithashtu më pak të sikletshme sesa pritej”.

Studiuesit gjithashtu krahasuan pyetjet e cekëta dhe të thella të diskutimit dhe krahasuan bisedat midis të huajve kundrejt anëtarëve të njohur të familjes ose miqve. Bisedat e thella dhe të cekëta me të huajt ndiheshin më pak të sikletshme dhe çuan në ndjenja më të mëdha lidhjeje dhe kënaqësie nga sa prisnin pjesëmarrësit. Por ndryshimi në pritjet e pjesëmarrësve dhe përvojën e tyre aktuale ishte dukshëm më i madh për biseda të thella.

Studiuesit zbuluan gjithashtu se pjesëmarrësit prisnin që anëtarët e familjes ose miqtë të ishin më të kujdesshëm dhe të interesuar se të huajt dhe ata parashikuan më saktë se sa të vështirë, të këndshëm dhe të lumtur do të ndjeheshin në një bisedë të thellë me anëtarët e familjes ose miqtë në krahasim me të huajt. Gjetja sugjeron që “njerëzit përmbahen nga bisedat e thella dhe intime kur shqetësohen se një person tjetër do të jetë i pakujdesshëm dhe indiferent ndaj bisedës”.

Në një test më të drejtpërdrejtë të hipotezave të tyre, studiuesit kërkuan nga pjesëmarrësit të angazhoheshin në një bisedë të cekët me një të huaj dhe një bisedë të thellë me një tjetër të huaj. Shumica e pjesëmarrësve prisnin të preferonin bisedën e cekët, por përfunduan duke preferuar bisedën e thellë.

“Njerëzit dukej sikur imagjinonin se zbulimi i diçkaje kuptimplotë ose të rëndësishme për veten e tyre në bisedë do të përballej me shikime të zbrazëta dhe heshtje, por zbuluan se kjo nuk ishte e vërtetë në bisedën aktuale”, tha bashkëautori Nicholas Epley, një profesor në Universitetin e Çikagos. “Qeniet njerëzore janë thellësisht shoqërore dhe priren të japin përgjigje reciproke në bisedë. Nëse ndani diçka domethënëse dhe të rëndësishme ka të ngjarë të merrni diçka domethënëse dhe të rëndësishme në këmbim, duke çuar në një bisedë shumë më të mirë.”

Studiuesit gjetën gjithashtu prova që pritshmëritë e keqkalibruara mund të krijonin një pengesë psikologjike për biseda më të thella. Pjesëmarrësit që prisnin se do të flisnin me një të huaj të kujdesshëm prireshin të zgjidhnin të diskutonin pyetje më të thella sesa pjesëmarrësit që prisnin të flisnin me një të huaj që përshkruhej si indiferent. Thjesht informimi i pjesëmarrësve se besimet e tyre për interesin e të tjerëve për të pasur biseda të thella priren të keqkalibrohen sistematikisht, gjithashtu ka rezultuar që ata të zgjedhin të diskutojnë pyetje më të thella.

“Pritjet e pjesëmarrësve tanë për biseda më të thella nuk ishin mjerisht të gabuara, por ato u keqkalibruan në mënyrë të besueshme në një mënyrë që mund t’i pengonte njerëzit të angazhoheshin pak më thellë me të tjerët në jetën e tyre të përditshme”, tha Epley. “Ndërsa pandemia zbehet dhe ne të gjithë i kthehemi sërish bisedës me njëri-tjetrin, duke qenë të vetëdijshëm se edhe të tjerëve u pëlqen biseda kuptimplote, mund t’ju bëjë që të kaloni më pak kohë në biseda të vogla dhe si rezultat të keni ndërveprime më të këndshme”.

“Një nga hapat më të rëndësishëm në lidhjen e thellë me një të huaj është të afrohesh dhe të thuash ‘përshëndetje’ në fillim”, shtoi Kardas. “Sapo të filloni të flisni, mund të ngrini tema më të thella të bisedës që zbulojnë diçka të rëndësishme për atë se kush jeni si person. Dhe sa më shumë të keni biseda të thella, aq më shumë do të kuptoni se edhe të tjerët janë të interesuar të kenë biseda të thella me ju”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat