Nëse hani vetëm, jeni të pakënaqur, sipas një studimi të ri

Life style

Nëse hani vetëm, jeni të pakënaqur, sipas një studimi të ri

Më: 27 mars 2022 Në ora: 22:52
Foto ilustrim

Të ngrënit vetëm ndonjëherë mund të jetë një përvojë relaksuese: mund të përtypni me gojë hapur, të tejkaloni sasinë e ushqimit ose të injoroni çdo etiketë. Por nëse e bëni rregullisht, ndoshta do të ndiheni të pakënaqur.

Kjo u zbulua nga një studim i Oxford Economics, i cili tregoi se nga 8250 qytetarët britanikë, ata që hanin vetëm ishin më pak të lumtur se ata që hanin me miqtë. Studiuesit në Universitetin e Oksfordit kanë zbuluar se kur njerëzit hanë me miqtë, ata kanë më shumë gjasa të ndihen të kënaqur me jetën e tyre.

Studimi zbuloi gjithashtu se njerëzit që hanin një vakt kishin më shumë gjasa të ndiheshin më mirë me veten. Të qenit në tryezë me njerëz të tjerë është një mundësi e mirë për t’u shoqëruar dhe për t’u afruar akoma më shumë. Nuk është rastësi që gjatë festave familjet mblidhen në tavolinë për të ngrënë së bashku. Nga ana tjetër, njerëzit që vuajnë nga çrregullimet e të ngrënit, veçanërisht adoleshentët, priren të shmangin kontaktin me të tjerët: kur hanë, e bëjnë këtë pa u parë nga familja apo miqtë.

Sot, ndërsa marrëdhënia midis shëndetit dhe të ushqyerit bëhet gjithnjë e më e menjëhershme, një numër në rritje i studimeve po nxjerrin në pah lidhjen midis lumturisë dhe ushqimit. Prandaj, studimet jo vetëm që synojnë të na mësojnë të ushqehemi siç duhet dhe të përmirësojmë shëndetin tonë, por edhe që kur hamë me të tjerët ndihemi më të lumtur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat