Hapat që ju ndihmojnë të arrini paqen tuaj të brendshme

Life style

Hapat që ju ndihmojnë të arrini paqen tuaj të brendshme

Më: 29 prill 2022 Në ora: 18:11
Foto ilusrim

Arritja e paqes së brendshme duket si një utopi këto ditë. Mes kaq shumë pune, përgjegjësie familjare dhe personale, si mund të qëndroni të qetë? Orët duken të shkurtra për të përmbushur të gjitha detyrimet tona, për të arritur statusin dhe suksesin që na kërkohet shoqërisht.

Por, çfarë ndodh nëse, për një moment, i rishikojmë prioritetet tona? Do të fillonim të vlerësonim atë që është vërtet e rëndësishme: shëndetin, qetësinë, shoqërinë e njerëzve tanë të dashur dhe gëzimin e momenteve më të thjeshta. Siç tregon edhe emri, paqja e brendshme nuk vjen nga jashtë, nga rrethanat, por nga qëndrimi që ne personalisht zgjedhim të mbajmë.

Syzet me të cilat vendosim të vëzhgojmë jetën përcaktojnë mënyrën se si e shohim atë. Nëse jeni në mesin e shumë njerëzve që vuajnë nga stresi dhe ankthi dhe dëshironi të ndryshoni këtë realitet, filloni duke ndryshuar veten.

7 hapa për të arritur paqen e brendshme

Veproni për të larguar shqetësimin

Një nga ndryshimet më të rëndësishme që duhet të bëni është të largoni shqetësimin nga jeta juaj. Shqetësimi, edhe nëse ndonjëherë është i pashmangshëm, është me të vërtetë i kotë. Është e kotë të ndalemi disa herë në një çështje, duke bërë të njëjtin rrugëtim mendor që na çon në një rrugë pa krye dhe na shton ankthin.

Ndryshoni qasjen tuaj, kështu që në vend që të shqetësoheni, kushtojini vëmendje. Kur lind një situatë e pafavorshme, analizojeni me kujdes dhe shikoni nëse ka një zgjidhje, nëse mund të bëni diçka për të apo jo. Nëse ka, merrni masa për të ndryshuar atë që nuk ju pëlqen. Nëse jo, merrni masa për të kontrolluar mendjen tuaj. Mos e lejoni veten të futet në një cikël të pafund shqetësimesh dhe zënkash për këtë temë. Pranoni realitetin e fakteve, rridhni me të, mësoni dhe ecni përpara.

Frymëmarrje

Ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis gjendjes fizike dhe gjendjes mendore. Kur ankthi ju pushton, uluni dhe merrni frymë. Bëni frymëmarrje të ngadalta, të thella dhe diafragmatike dhe menjëherë do të ndjeni një ndjesi relaksim fizik. Tensioni mendor do të ulet në mënyrë të barabartë.

Por nuk mjafton përdorimi i këtij burimi si masë emergjente. Nëse vërtet dëshironi të arrini paqen e brendshme, merrni zakonin e frymëmarrjes në mënyrë korrekte. Kaloni të paktën dy momente 10-minutëshe çdo ditë për të marrë frymë siç duhet. Së shpejti, nivelet tuaja të përgjithshme të ankthit do të ulen ndjeshëm.

Mendimi pozitiv për të arritur paqen e brendshme

Është thelbësore të zgjidhni me kujdes se me cilat syze dëshironi të shikoni botën. Nëse mbani syzet e viktimizimit dhe pafuqisë, do të përjetoni vetëm zhgënjim dhe pafuqi. Ne e kemi mësuar mendjen tonë të kërkojë, gjejë dhe zbulojë të gjitha aspektet negative që na rrethojnë: problemet, vështirësitë, kufijtë. Si të jesh i lumtur dhe i qetë nëse ndihesh i rrethuar nga fatkeqësia? Megjithatë, ju mund ta stërvitni trurin tuaj për të njohur çdo mundësi, burim dhe aspekt pozitiv të jetës. Filloni duke e bërë atë me qëllim, përpiquni të njihni dhe të jeni mirënjohës çdo ditë për të gjitha gjërat e bukura që keni. Me kalimin e kohës, ky funksion do të automatizohet dhe papritmas do të ndiheni me fat.

Ushtrimi dhe lëvizja

Ideja e lëvizjes për të arritur një gjendje qetësie dhe relaksi mund të duket kontradiktore. Por në të vërtetë nuk është. Ushtrimi i rregullt jo vetëm që ofron përfitime shëndetësore fizike, por edhe përmirëson shëndetin mendor. Na ndihmon të pastrojmë mendjet, të shkëputemi nga shqetësimet dhe të fitojmë besim dhe vetëbesim.

Gjumi cilësor

Sigurohuni që pushimi juaj të jetë i mjaftueshëm për sa i përket sasisë dhe cilësisë. Një nga manifestimet më të zakonshme të ankthit është pagjumësia, por mungesa e gjumit vetëm sa e përkeqëson situatën. Lërini mënjanë shqetësimet tuaja para se të shkoni në shtrat. Përkushtimi i orëve të fundit të ditës për një aktivitet relaksues dhe të këndshëm ju largon mendjen nga problemet. Sot nuk mund të bësh asgjë, do të kujdesesh për të nesër, jepini përparësi gjumit.

Jetoni në të tashmen për të arritur paqen e brendshme

Të jetosh në të tashmen do të thotë t’i kushtosh vëmendje vetëm asaj që po ndodh këtu dhe tani. Me fjalë të tjera, do të thotë të jesh në harmoni me momentin; jini të vetëdijshëm se gjithçka që është jashtë saj thjesht nuk ekziston përveçse në mendjen dhe imagjinatën tonë. Nëse mund të jetojmë në të tashmen, as fantazmat e së shkuarës dhe as frika e së ardhmes nuk do të ndjekin paqen tonë të brendshme. Kjo është e mundur të bëhet përmes meditimit ose vetëdijes së plotë. Mos hezitoni ta provoni!

Bëhu vetvetja

E dimë që kjo frazë kufizohet me klishe dhe është paksa e lodhshme. Megjithatë, të mësosh të jesh vetvetja është një sfidë dhe një nga shtyllat që garantojnë mirëqenien. Shumë njerëz kanë frikë të shprehin mendimet, dëshirat dhe shijet e tyre. Në afat të gjatë, kjo ndryshon paqen e brendshme dhe çon në moskonformitet. Idealja është të mësoni të lidheni me veten dhe të jetoni pa u shqetësuar për atë që thonë të tjerët. Në këtë mënyrë do të jetë e mundur të arrihet qetësia e brendshme që dëshironi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat