Pse foshnjat e lindura në muajin Maj janë kaq të veçanta…

Life style

Pse foshnjat e lindura në muajin Maj janë kaq të veçanta…

Më: 6 maj 2022 Në ora: 08:56
Foto ilustrim

Çdo muaj lindin mijëra e mijëra foshnje. Çdo muaj ka gëzimet e veta që vijnë së bashku me lindjen e një fëmije. Ja pse bebet e majit janë kaq të veçantë!

ATA JANË ME FAT

Në një sondazh në internet të vitit 2004, ata zbuluan se njerëzit që kishin lindur në maj ishin më me fat se shumica e njerëzve të tjerë. Ky studim u bë nga një psikolog britanik, Richard Wiseman, i cili anketoi më shumë se 40,000 njerëz për të marrë këto rezultate.

JANË OPTIMIST

Wiseman bëri një studim tjetër kërkimor me 30,000 njerëz dhe zbuloi se foshnjat e majit janë gjithashtu më optimistë se shumica e njerëzve. Hulumtime të tjera e konfirmuan këtë edhe në vitin 2011. Ky hulumtim është bërë edhe me psikologun suedez Jayanti Chotai, i cili mendoi se kjo mund të jetë për shkak të orëve të ditës në lidhje me dopaminën e marrë.

BUFAT E NATËS

Në një studim të vitit 2009, doli në përfundimin se foshnjat e pranverës priren të flenë më vonë se shumica e njerëzve të lindur në muajt e tjerë. Ndërsa kjo u përfundua, hulumtimi nuk gjeti ndonjë lidhje me kohën kur fëmija juaj zgjohet.

RREZIK MË TË ULËT PËR SËMUNDJET RESPIRATORE

Nëse fëmija juaj ka lindur në maj, ai ka më pak gjasa të zhvillojë astmë ose ndonjë sëmundje tjetër të frymëmarrjes. Kjo u zbulua në një studim të vitit 2005. Një studim tjetër zbuloi se njerëzit e lindur në maj janë në përgjithësi më të shëndetshëm.

MË PAK ALERGJI

Sipas një studimi të vitit 2016 të bërë nga Universiteti i South Hampton, u zbulua se foshnjat e majit kishin më pak gjasa të ishin alergjikë ndaj ndonjë gjëje. Kjo përfshin ekzemën, astmën, ethet e barit dhe alergjitë e tjera.

DEMI OSE BINJAKËT

Foshnjat që lindin midis 1-20 majit lindin Dem. Njerëzit e Demit njihen si të zgjuar, ambiciozë dhe të besueshëm. Foshnjat e lindura më 21 maj e në vazhdim janë Binjakë. Thuhet se këto foshnja janë më dinamike dhe më të pasionuara për atë që bëjnë.

LULJA E LINDJES

Lulja e lindjes së majit është zambaku i luginës, për të cilin thuhet se simbolizon përulësinë dhe pastërtinë. Është gjithashtu një shenjë e ëmbëlsisë, dëlirësisë dhe fatit të dashurisë. Me majin lidhet edhe Pema e Murrizit, e cila sjell dashuri dhe mbrojtje.

GURI I LINDJES, SMERALDI

TË lindurit e majit janë me fat që kanë smeraldin si gurin e tyre të lindjes. Është i gjelbër si ngjyra e pranverës dhe përfaqëson ngjyrën e rilindjes.

TË FAMSHËM QË KANË LINDUR NË MUAJIN MAJ

Shumë njerëz të famshëm kanë lindur në maj, duke përfshirë, Dëayne “The Rock” Johnson, Queen Victoria, George Clooney, Aubrey Hepburn, Cate Blanchett, Adele dhe Janet Jackson. Nëse keni lindur në maj, ka më shumë gjasa që të ndani ditëlindjen me dikë që dëgjoni ose shihni në TV!

GAMË E GJERË PROFESIONESH

Disa studime tregojnë se nëse keni lindur në një muaj të caktuar, ka më shumë gjasa që të keni një profesion të caktuar. Për shembull, ata që kanë lindur në dhjetor kanë më shumë gjasa të bëhen dentistë. Megjithatë, një studim zbuloi se njerëzit e lindur në prill ose maj kanë një gamë të gjerë profesionesh. Pra, pavarësisht se çfarë zgjidhni, ju jeni në rrugën e duhur!

FESTA ARGËTUESE NË MAJ

Të gjithë kemi dëgjuar për Cinco de Mayo, Ditën e Nënës dhe Ditën e Përkujtimit. Sidoqoftë, ka edhe shumë festa të tjera argëtuese në maj, duke përfshirë, Ditën e Derbit të Kentakit (e shtuna e parë në maj), Dita e Luftërave të Yjeve (4 maj), Dita e kërcimit si pulë (14 maj) dhe Dita Kombëtare e Hamburgerit (28 maj).

PESHË MË TË VOGËL TË LINDJES

Foshnjat e lindura në maj u treguan se kishin peshën më të ulët të lindjes se çdo sezon tjetër. Kjo mund të jetë për shkak të niveleve më të ulëta të vitaminës D tek gratë shtatzëna gjatë stinës së dimrit.

TË KUNDËRTAT TËRHIQEN

Nëse keni lindur në maj, ka më pak gjasa që të martoheni me dikë të lindur në të njëjtën periudhë kohore. Studimet kanë treguar se Demi është më i pajtueshëm me një Peshk, ndërsa një Binjak shkon më mirë me një Ujor.

Nëse keni një fëmijë në maj, ju jeni një nënë me fat! Foshnjat e majit janë kaq të veçanta në mënyrën e tyre të veçantë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat