Si t’i bëni edhe më të dukshme prerjet e fytyrës

Life style

Si t’i bëni edhe më të dukshme prerjet e fytyrës

Më: 16 maj 2022 Në ora: 17:55
Foto ilustrim

Plotësoni vetullat

Vetullat e plota e bëjnë fytyrën të duket më e dobët sepse ndihmojnë në ndarjen e hapsirave. Pasi të mbushni me laps zonat e rralla, zgjatini lehtësisht nga fundet me laps ato. Vetullat e gjata, por gjithësesi me pamje natyrale, kontribuojnë në efektin e dobësimit.

Ndryshoni modelin e flokëve

Minimizoni rrumbullakësinë dhe butësinë në fytyrë duke i ndarë flokët me vijë anash, duke shtuar volum (flokët e drejta e bëjnë fytyrën të duket më e vogël dhe më e gjerë).

Penelin cat-eye

Zgjateni penelin në cepat e syve dhe shtoni edhe pluhur sysh në ngjyra të errëta. Kjo do ta bëjë fytyrën tuaj të duket pak më e ngushtë. Është si një iluzion optik, pasi krijon një efekt trekëndësh në fytyrë. Dalin në pah më tepër sytë dhe e tërheqin vëmendjen nga gjysma e dytë e fytyrës.  

Konturoni pa bronzer

Bronzeri i jep shumë ngrohtësi fytyrës. Artistët e makeup-it rekomandojnë përdorimin e pudrave në tone natyrale të murrme ose gri. Konturi nuk duhet të bjerë kurrë në sy në fytyrën tuaj, por duhet të duket si një hije e lehtë në fytyrë.

Filloni duke vendosur pudër në vijën e flokëve me ndihmën e një furçe sculpting, e cila I jep dritë qendrës së fytyrës. Më pas vendosni pudër në tëmthe nga harku I vetullës derjt vijës së flokëve në secilën anë. Për mollëzat, fillojeni konturimin nga mesi I kartilagut të veshit drejt pikës ku bashkohen buzët. Së fundmi, jepni idenë e një nofulle të mprehtë duke vendosur pudër poshtë mjekrës.

Theksoni qendrën

Për ta bërë fytyrën të duket më e gjatë, përdorni highlighter në pjesën qëndrore të ballit, në qendrën e hundës dhe në harkun e Kupidit mbi buzë. Kjo shkakton një tjetër iluzion optik, pasi e “detyron” syrin të përqëndrohet në këto pika dhe i largon vëmendjen nga zonat më të gjera.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat