Të kesh një partner optimist mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Life style

Të kesh një partner optimist mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Më: 21 maj 2022 Në ora: 19:31
Foto ilustrim

Të kesh një partner optimist, i cili sheh zgjidhje për çdo problem dhe të bën të buzëqeshësh në të gjitha vështirësitë, është më shumë se një dhuratë. Në fakt, shkenca pretendon se ato madje mund t’ju bëjnë të jetoni më gjatë.

Të kesh një partner optimist përmirëson jetëgjatësinë, mirëqenien dhe efikasitetin kognitiv

Të kesh një partner optimist nuk do të thotë të kalosh jetën me dikë që e shikon jetën me syze ngjyrë rozë. Ka shumë më tepër për të. Në fakt, personaliteti optimist zbaton një qëndrim konstruktiv, fokusohet në mundësitë, sheh zgjidhje për çdo sfidë dhe u jep të tjerëve besim dhe gëzim në jetë.

Njerëzit e lumtur dhe pozitivë e bëjnë më të lehtë për partnerët e tyre që të kenë një jetë më të mirë

Burrat dhe gratë optimiste në përgjithësi kanë rrjete të mira miqsh. Ata janë figura jashtëzakonisht të shoqërueshme që nuk hezitojnë të kërkojnë mbështetje kur kanë nevojë dhe ta ofrojnë atë kur të tjerët e kërkojnë. Kjo do të thotë se edhe partnerët e tyre janë të zhytur në këto dinamika pasuruese.

Të kesh një partner optimist zvogëlon rrezikun e rënies njohëse

Me kalimin e kohës, jetëgjatësia është rritur ndjeshëm. Në të vërtetë, në vendet e përparuara, është e zakonshme që njerëzit të arrijnë të 80-at dhe madje edhe të 90-at. Megjithatë, ne duam të sigurojmë që t’i arrijmë këto mosha me shëndet të mirë dhe me aftësitë tona të plota, në mënyrë që të mund të vazhdojmë të shijojmë, të mësojmë dhe të eksperimentojmë.

Partnerët me të cilët bashkëjetesa është e thjeshtë dhe magjike

Partnerët optimistë e bëjnë të lehtë jetesën së bashku. Kjo nuk do të thotë se nuk ka dallime dhe nuk do të ketë debate të herëpashershme. do të ketë. Megjithatë, ata janë të aftë të zgjidhin mosmarrëveshjet në një kohë të shkurtër dhe nuk përqendrohen në atë që ju ndan ju të dy, por në atë që ju bashkon.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat