Thjesht të besosh se mund të bësh diçka për ta përmirësuar atë, lidhet me mirëqenien më të lartë

Life style

Thjesht të besosh se mund të bësh diçka për ta përmirësuar atë, lidhet me mirëqenien më të lartë

Më: 21 maj 2022 Në ora: 19:42
Foto ilustrim

Numri i njerëzve që luftojnë me shëndet të dobët mendor dhe çrregullime mendore është rritur në mbarë botën gjatë dekadave të fundit. Ata që janë duke luftuar po përballen gjithnjë e më shumë me vështirësi për të aksesuar llojin e mbështetjes që u nevojitet – duke lënë shumë muaj pritje për ndihmë, nëse edhe kualifikohen për trajtim.

Mbani të shëndetshëm mendërisht

Vepro: Mbahuni aktiv fizikisht, mendërisht, socialisht dhe shpirtërisht. Bëj diçka – të tilla si të ecësh, të lexosh, të luash lojëra ose të merresh me një hobi.

Shoqërohuni: Mbani miqësi dhe lidhje të ngushta shoqërore, përfshihuni në aktivitete grupore dhe merrni pjesë në ngjarje të komunitetit. Bëj diçka me dikë – qoftë nëse do të darkosh me miqtë apo do të bashkohesh në një ligë sportive rekreative.

Përkushtohuni: Vendosni synime dhe sfida, angazhohuni në aktivitete që ofrojnë kuptim dhe qëllim në jetë, duke përfshirë marrjen e kauzave dhe vullnetarizmin për të ndihmuar të tjerët.

Të tre këto fusha janë thelbësore për shëndetin e mirë mendor. Kryerja e vetëm disa prej këtyre aktiviteteve shoqërohet me një sërë përfitimesh për mirëqenien, duke përfshirë kënaqësinë më të lartë të jetës dhe rrezikun më të ulët të çrregullimeve mendore, përdorimin problematik të alkoolit dhe madje edhe dëmtimin kognitiv.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat