Ndikimi i pasionit luan një rol të rëndësishëm në jetën si çift

Life style

Ndikimi i pasionit luan një rol të rëndësishëm në jetën si çift

Më: 23 maj 2022 Në ora: 21:52
Foto ilustrim

Pasioni zakonisht përkufizohet si ndjenja intensive e dëshirës për një partner (emocionalisht dhe seksualisht). Të paktën në Amerikën e Veriut, njerëzit priren të jenë më të lumtur kur marrëdhëniet e tyre romantike janë më pasionante. Fillimi i marrëdhënieve karakterizohet në mënyrë tipike nga nivele të larta pasioni; megjithatë, shpesh fillon të kalbet me kalimin e kohës.

Pasioni në marrëdhëniet dhe roli i netëve të takimit

Një mënyrë për të parandaluar prishjen e pasionit në marrëdhëniet e vendosura është duke u angazhuar në aktivitete emocionuese me një partner (p.sh., takime netësh, shkuarja në një udhëtim së bashku, marrja e një kursi gatimi, shëtitje). Këto aktivitete emocionuese dhe të përbashkëta shoqërohen me rritjen e mirëqenies së marrëdhënieve, dëshirës seksuale dhe pasionit.

Mërzia ndikon në shfaqjen e pasionit

Për të vlerësuar rolin e mërzisë në marrëdhënie, ne hetuam pasojat e mërzisë për pasionin në marrëdhëniet e vendosura në një studim që gjurmoi çiftet e komunitetit në baza ditore për tre javë (së bashku me një ndjekje tre mujore). Në ditët kur njerëzit shënuan më shumë rezultate për mërzinë relacionale (krahasuar me ato të zakonshmet), kishte një dukuri më të ulët të aktiviteteve emocionuese dhe të përbashkëta (p.sh., netët e takimeve), dhe kur aktivitetet ishin të përfshira, ato ishin më të ulëta në cilësi. Përveç kësaj, cilësia më e ulët e hurmave shoqërohej me ulje të pasionit.

Pse dhe si ndikon mërzitja në marrëdhëniet romantike?

Mërzia është një emocion negativ i lidhur me mungesën e sfidës, kuptimit dhe interesit. Në kontekstin e marrëdhënieve intime, të qenit i mërzitur në marrëdhënie mund të ndihet si një humbje e diçkaje që dikur ishte pozitive (d.m.th., ata ndjejnë sikur shkëndija, argëtimi dhe e qeshura kanë ikur). Gjetjet tona janë në përputhje me konceptin e zhgënjimit, ku njerëzit që e perceptojnë marrëdhënien e tyre në rënie, sillen në mënyra që janë të dëmshme për marrëdhënien e tyre. Për shembull, kur njerëzit ndihen të zhgënjyer për marrëdhënien e tyre, ata mund të mendojnë se nuk ka kuptim të përpiqesh të korrigjosh situatën (p.sh., të nisësh një aktivitet emocionues me partnerin, siç është planifikimi i një nate argëtuese takimi).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat