Sa të mirë jemi në gjetjen e zgjidhjeve optimale për problemet komplekse?

Life style

Sa të mirë jemi në gjetjen e zgjidhjeve optimale për problemet komplekse?

Më: 26 maj 2022 Në ora: 08:11
Foto ilustrim

Kush nuk e ka ndjerë tundimin për të hedhur një manual të gjatë në koshin e plehrave? Në fund të fundit, ndjekja e udhëzimeve është shpesh e lodhshme dhe ne mund ta kuptojmë vetë… Apo mundemi?

Një studim i ri sfidon teoritë mbizotëruese në lidhje me aftësinë tonë për të zgjidhur probleme komplekse dhe se si disa çrregullime mendore ndikojnë në të. “Pacientët që vuajnë nga çrregullimi obsesiv-kompulsiv (OCD) mendohet se kanë një problem me zhvillimin e strategjive të sofistikuara të zgjidhjes së problemeve,” tha autori Albino Oliveira-Maia.

Dy mënyra për të zgjidhur një problem

Ekipi i Oliveira-Maia e bëri këtë gjetje kur hetoi se si subjektet e shëndetshme dhe pacientët me OCD ndryshojnë në mënyrën se si i zgjidhin problemet. “Në përgjithësi, njerëzit përdorin një kombinim të dy strategjive plotësuese, të njohura si qasjet pa modele dhe qasjet e bazuara në model,” shpjegoi Oliveira-Maia. “Ndërsa individët e shëndetshëm përdorin të dyja strategjitë në mënyrë fleksibël, pacientët me OCD priren të ushtrojnë qasjen pa model.” Strategjia pa modele është relativisht e thjeshtë dhe funksionon mirë në mjedise të qëndrueshme. Për shembull, imagjinoni skenarin e mëposhtëm: Ju hani mëngjes jashtë çdo mëngjes në rrugën tuaj për në punë. Ka dy kafene në rrugën tuaj: The Bean dhe Aroma. Meqenëse duhet të jeni në punë herët, me kalimin e kohës, mësoni se Aroma zakonisht e merr ushqimin tuaj kryesor të mëngjesit – brioshët e freskët – përpara se ta bëjë dyqani tjetër. Pra, duke ndjekur qasjen pa modele, zakonisht do të shkoni te Aroma së pari dhe vetëm kur nuk ka briosh, do të shkoni te The Bean. Megjithatë, qasja pa modele nuk do të funksionojë shumë mirë nëse furnizuesi i kroasantëve do të punësonte dy persona transportues që ndiqnin rrugë të kundërta. Në javët kur dërguesi i parë është në detyrë, The Bean do t’i merrte brioshët më herët. Por nëse dërguesi i dytë po punon atë javë, atëherë Aroma do t’i merrte ato së pari.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat