Të jesh një introvert me talentet e tua të fshehura!

Life style

Të jesh një introvert me talentet e tua të fshehura!

Më: 18 qershor 2022 Në ora: 18:44
Foto ilustrim

“Muajt e fundit kam lexuar një libër shumë interesant dhe të dobishëm për t’u zhytur në botën e introversionit. Fuqia e introvertëve në një botë që nuk mund të ndalet së foluri”, nga Susan Cain. Artikulli që ju propozoj është kryesisht i frymëzuar nga ky tekst, të cilin ju rekomandoj ta lexoni nëse tema ju intrigon.”

Cilat janë karakteristikat e introvertëve?

Disa avantazhe të të qenit introvertë: disa kërkime kanë treguar në detaje disa nga karakteristikat tipike të introvertëve që i bëjnë ata shumë të avantazhuar, veçanërisht në vendin e punës. Introvertët priren t’i kushtojnë më shumë vëmendje shenjave paralajmëruese dhe rrezikut, kështu që ata janë më të aftë të rregullojnë ndjenjën e dëshirës dhe eksitimit, duke arritur të mbrojnë bizneset e tyre nga rreziqet; ata janë gjithashtu shumë të aftë në hartimin e planeve dhe më pas t’i ndjekin ato me disiplinë; introvertët janë më të aftë se ekstrovertët në shtyrjen e shpërblimeve dhe kjo i ndihmon ata të arrijnë rezultate më të mira akademike dhe profesionale në planin afatgjatë dhe të arrijnë qëllimet e tyre personale.

Jemi introvertë apo ekstrovertë, gjithmonë dhe përgjithmonë?

A janë tiparet karakteristike të personalitetit tonë të ngurtë dhe statike apo mund të ndryshojnë sipas rrethanave? Për psikologët që studiojnë personalitetin është e mundur që i njëjti person të jetë i shoqërueshëm në një rrethanë të caktuar dhe në një moment të caktuar të ditës dhe në të njëjtën kohë i vetmuar në raste të tjera. Duke ruajtur gjithmonë karakteristikat kryesore të personalitetit. Një shpjegim i mundshëm për këtë fleksibilitet jepet nga Teoria e Tipareve të Lira. Sipas kësaj teorie, ne të gjithë lindim me një përbërje të veçantë gjenetike që na predispozon për një personalitet të caktuar, për shembull për introversion, por ne mund të veprojmë në disa raste “kundër karakterit” për të ashtuquajturat projekte thelbësore personale, ose ato projekte. dhe aktivitetet për të cilat ne kujdesemi veçanërisht.

Cili mjedis mbështet dhe lehtëson një introvert?

Nëse e konsiderojmë introversionin dhe ekstroversionin si “preferenca” për një lloj të caktuar stimuli pak a shumë intensiv, në këtë pikë duhet të fillojmë të mendojmë edhe për mjedise që janë pak a shumë të favorshme për lloje të caktuara personaliteti. Domethënë të organizojmë jetën tonë mbi bazën e atyre që përkufizohen si “pika të ëmbla”, pra vende ku secili prej nesh stimulohet në nivelin optimal. Më pëlqen të ndaj me ju në fund të këtij ekskursusi një imazh shumë të bukur të propozuar nga David Dobbs.

Këtu janë disa sugjerime për të lejuar një fëmijë introvert (por edhe një të rritur) të lulëzojë duke ndjekur rrugën e tij:

1. Introversioni nuk është sinonim i ndrojtjes dhe mbi të gjitha nuk është sëmundje, prandaj nuk duhet trajtuar apo eliminuar. Ndërgjegjësimi për këtë i lejon mjedisit që rrethon introvertin t’i afrohet atij me mentalitetin e duhur.

2. Introvertët janë më shumë se sa mendoni, prandaj shikoni përreth dhe përpiquni të dëgjoni se cilat janë nevojat dhe veçoritë reale të fëmijëve dhe njerëzve përreth jush.

3. Lavdëroni, inkurajoni dhe mbështesni interesat e personit introvert. Mos e detyroni t’i përmbahet një modeli të caktuar, por ndiqni predispozitat e saj dhe shoqëroni atë në zbulimin e mjedisit dhe stimujve më të pëlqyeshëm për të.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat