Njerëzit e izoluar nga shoqëria kanë mirëqenie më të dobët

Life style

Njerëzit e izoluar nga shoqëria kanë mirëqenie më të dobët

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 19:57
Foto ilustrim

Studimet kanë treguar se përkatësia në një grup mund të çojë në përmirësim të mirëqenies dhe rritje të kënaqësisë me jetën.

Për fat të keq, shumë njerëz janë të vetmuar ose të izoluar nga shoqëria. Dhe nëse truri i njeriut ka evoluar vërtet për ndërveprim social, duhet të presim që kjo të ndikojë ndjeshëm. Studimi ynë i fundit, tregon se izolimi social është i lidhur me ndryshimet në strukturën e trurit dhe njohjen – procesi mendor i përvetësimit të njohurive – madje mbart një rrezik në rritje të demencës tek të rriturit e moshuar.

Proceset themelore

Izolimi social duhet të shqyrtohet më në detaje në studimet e ardhshme për të përcaktuar mekanizmat e saktë që qëndrojnë pas efekteve të tij të thella në trurin tonë. Por është e qartë se, nëse jeni të izoluar, mund të vuani nga stresi kronik. Kjo nga ana tjetër ka një ndikim të madh në trurin tuaj, dhe gjithashtu në shëndetin tuaj fizik. Një faktor tjetër mund të jetë se nëse nuk përdorim zona të caktuara të trurit, ne humbasim një pjesë të funksionit të tyre. Një studim me shoferët e taksive tregoi se sa më shumë të mësonin përmendësh rrugët dhe adresat, aq më shumë rritej vëllimi i hipokampusit. Është e mundur që nëse nuk përfshihemi rregullisht në diskutime shoqërore, për shembull, përdorimi ynë i gjuhës dhe proceseve të tjera njohëse, si vëmendja dhe kujtesa, do të zvogëlohet.

Trajtimi i vetmisë

Ne e dimë se një grup i fortë i aftësive të të menduarit gjatë gjithë jetës, i quajtur “rezervë konjitive”, mund të krijohet duke mbajtur trurin tuaj aktiv. Një mënyrë e mirë për ta bërë këtë është duke mësuar gjëra të reja, të tilla si një gjuhë tjetër ose një instrument muzikor. Rezerva njohëse është treguar se përmirëson rrjedhën dhe ashpërsinë e plakjes. Për shembull, mund të mbrojë kundër një sërë sëmundjesh ose çrregullimesh të shëndetit mendor, duke përfshirë format e demencës, skizofrenisë dhe depresionit, veçanërisht pas lëndimit traumatik të trurit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat