Çfarë duhet të konsumojmë dhe çfarë jo para gjumit

Life style

Çfarë duhet të konsumojmë dhe çfarë jo para gjumit

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 00:04
Foto ilustrim

Nëse doni të bëni gjumë të mirë duhet të tregoni kujdes me ushqimet që konsumoni para se të flini.

Ekspertët e shëndetit kanë zbuluar gjërat më të mira dhe më të këqija që mund të bëni përpara se të shkoni në shtrat dhe disa prej tyre mund t’ju habisin.

Sigurisht, kur është e mundur, duhet të shmangni ngrënien vonë natën dhe të shmangni përbërësit si kafeja dhe sheqeri.

Ekspertët këshillojnë: “Hani diçka përpara se trupi juaj të fillojë të relaksohet. Të shkosh në shtrat me stomakun bosh ul nivelin e sheqerit në gjak dhe pengon aftësinë e trupit për të fjetur mirë.”

Ushqimet që duhen shmangur para gjumit

Kafeja

Çokollatë

Djathë

Akullore

Ushqimet pikante

Patate të skuqura

Ushqimet që mund të konsumoni para gjumit

Qershitë

Mjaltë të papërpunuar

Banane

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat