Pse ne ndjejmë dhe tërhiqemi emocionalisht nga tipe njerëzish të caktuar

Life style

Pse ne ndjejmë dhe tërhiqemi emocionalisht nga tipe njerëzish të caktuar

Më: 27 qershor 2022 Në ora: 17:56
Foto ilustrim

E shkruar dhe e reklamuar në art, muzikë dhe letërsi gjatë shekujve, dashuria romantike, intimiteti emocional dhe tërheqja seksuale janë versioni më i diskutueshëm nga të gjitha versionet e dashurisë. Me dashurinë amësore, atërore, birësore ose dashurinë për atdheun, shumica e njerëzve pajtohen se ato janë emocione shumë pozitive, por kur bëhet fjalë për dashurinë romantike, ne jemi të kapur në një “konflikt” me njëri tjetrin. 

Fatkeqësisht për shumicën e njerëzve, ndjenjat romantike të të qenit i dashuruar zvogëlohen pas fazës së muajit të mjaltit. Për shkak se risia dhe fantazia janë përbërësit kryesorë që ushqejnë këto ndjenja emocionuese, romanca zbehet ndërsa realiteti i zhurmshëm fillon. Përveç kësaj, pritshmëritë jorealiste që shoqërojnë dashurinë romantike rregullisht çojnë në zhgënjim dhe ndjenja të lënduara kur ato nuk përmbushen. Arsyeja më e madhe e pakënaqësisë në dashurinë romantike, megjithatë, është të biesh në dashuri me personin e gabuar dhe për shumë njerëz, ky model është i vështirë për t’u ndryshuar, sepse ata gabimisht besojnë se tërheqja seksuale është dashuri.

Faktorët të tërheqjes seksuale

Çfarë na ndez? Pse biem pas tipave të pashëm e të stilit të partisë kur motra jonë tërhiqet nga shpirtra nervozë dhe seriozë? Ose pse jemi të ndezur nga gratë e bukura kur gruaja e qetë dhe e sjellshme fqinje është një thesar i dashur që na duket magjepsës? Ndërsa arsyet specifike janë unike për secilin prej nesh, ato janë kryesisht cilësi emocionale dhe psikologjike. Në mënyrë tipike, faktorët janë vlerat, ngjashmëritë, biznesi i papërfunduar,  përvojat pozitive të së kaluarës dhe nevoja urgjente për të pasur dikë. Ashtu si ekuacionet komplekse me variabla të ndryshëm, këta faktorë në kombinim krijojnë një fantazi që ndikon në tërheqjen seksuale.

Disa shembuj

Anekdotat e mëposhtme ilustrojnë disa faktorë emocionalë që qëndrojnë në themel të tërheqjes seksuale.                                                                                    

Kur një burrë i suksesshëm, i pasur, i trashë ra në dashuri me një modele, ndoshta do të ishte e lehtë të përcaktohej se bukuria ishte një nga vlerat e tij dhe se paratë ishin një nga vlerat e saj. Pra, ndërsa baza për tërheqjen e tyre të ndërsjellë në fillim ishte e qartë, ishte e vështirë të kuptohej pse ai vazhdoi lidhjen pavarësisht kritikave të vazhdueshme të saj për peshën e tij dhe “huazimit” të përsëritur të kartave të tij të kreditit për të financuar shpenzimet e saj ekstravagante. Megjithatë, të paturit e një partnereje të bukur që përmirësonte statusin e tij ishte qartësisht në krye të listës së tij të tërheqjeve emocionale.

Në një situatë tjetër, një profesor anglez pranoi se ra në dashuri me gruan e tij prej pesëdhjetë vjetësh, kur e pa atë duke qeshur dhe duke bërë gjeste me entuziazëm ndërsa fliste me dikë në bibliotekë. Për të, zgjuarsia dhe gjallëria e saj ishin burime kënaqësie gjatë gjithë marrëdhënies së tyre, duke i kujtuar atij babanë e tij të gëzuar, i cili vdiq kur ai ishte adoleshent.

Tërheqja dhe konflikti seksual

Problemet lindin në marrëdhëniet romantike kur kimia emocionale bie ndesh me vlerat e tjera. Një i ri në terapi, i cili tërhiqej nga gratë e pafuqishme, të lidhura, pyeti veten pse ai u mërzit përfundimisht nga pafuqia e tyre. Ndërsa i pëlqente roli kujdestar, një rol që kishte kryer në familjen e tij bërthamore për nënën e tij, ai vlerësonte gjithashtu mjaftueshmërinë dhe pavarësinë tek vetja dhe të tjerët.

Një grua e re e tërhequr nga burrat karizmatikë, mashkullorë vlerësonte gjithashtu ndershmërinë dhe ndërgjegjshmërinë. Fatkeqësisht, në dy lidhjet e saj të para serioze romantike, ajo u përfshi me burra të largët, të cilëve u mungonin shumë këto dy virtyte.

Një grua tjetër e tërhequr nga burra “të ashpër”, rebelët e botës, vlerësonte gjithashtu përgjegjësinë dhe respektin për të tjerët. Ndërsa ishte e përfshirë në një sërë marrëdhëniesh, ajo nuk ishte në gjendje të angazhohej për asnjërën prej tyre, sepse rebelët rregullisht i shtynin kufijtë shoqërorë, domethënë merrnin shumë drogë, vozitnin shumë shpejt dhe nuk respektonin të tjerët.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat