Si ndikon imazhi i trupit në kënaqësinë seksuale të grave

Life style

Si ndikon imazhi i trupit në kënaqësinë seksuale të grave

Më: 27 qershor 2022 Në ora: 18:53
Foto ilustrim

Shoqëria jonë perëndimore e vlerëson shumë bukurinë, të cilën ajo tenton ta përkufizojë si të qenit i ri dhe i dobët. Këto përkufizime të bukurisë dhe idealet e bukurisë – të komunikuara, për shembull, përmes TV, filmave dhe mediave sociale (p.sh., Instagram, Facebook) – shpesh përvetësohen nga njerëzit, të cilët më pas e gjykojnë veten ashpër për mungesën e tyre.

Paragjykimet negative të imazhit të trupit dhe të projeksionit

Imazhi i dobët i trupit mund të përdoret për të përshkruar një sërë ndjenjash, perceptimesh dhe sjelljesh: rëndësia e pamjes së trupit (p.sh., pesha, forma) për vetëvlerësimin, pakënaqësia e përgjithshme e trupit dhe kontrolli i vazhdueshëm i papërsosmërive të perceptuara të trupit. Këto papërsosmëri përfshijnë përmasat e fytyrës, madhësinë e gjoksit, strukturën e kockave, rrotullat e yndyrës (pavarësisht peshës së personit) dhe shqetësime të ndryshme të lëkurës si celuliti, aknet, strijat dhe rrudhat.

Imazhi i dobët i trupit dhe marrëdhënia dhe kënaqësia seksuale

Në përmbledhje, paragjykimi i projeksionit të imazhit të trupit mund të shpjegojë se si imazhi i trupit ndikon në marrëdhënien dhe kënaqësinë seksuale në marrëdhëniet romantike. Në mënyrë të veçantë, gratë e pakënaqura me pamjen e tyre fizike supozojnë se partneri i tyre romantik ndihet në të njëjtën mënyrë. Prandaj, ata ndjejnë më pak kënaqësi në marrëdhënie. Pra, në lidhje me kënaqësinë e marrëdhënieve dhe kënaqësinë seksuale, ajo që kishte më shumë rëndësi për gratë në studim ishin ndjenjat e tyre për trupin e tyre dhe jo tërheqja e tyre ndaj partnerit të tyre romantik. Për meshkujt, tërheqja ndaj partnerit të tyre romantik ishte ajo që kishte më shumë rëndësi, sepse ishte e lidhur pozitivisht me kënaqësinë e tyre në marrëdhënie dhe kënaqësinë seksuale, dhe në hetimin e dytë, edhe me kënaqësinë seksuale të partnerit të tyre romantik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat