​Nëse keni këtë lloj lëkure mund digjeni nga dielli për 3 minuta

Life style

​Nëse keni këtë lloj lëkure mund digjeni nga dielli për 3 minuta

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 13:44
Foto ilustrim

Përfitimet e verës dhe të diellit bien në ujë kur fillon të ndjesh një shtrëngim të lehtë të lëkurës, djegie nën prekjen e dorës, thumbim të dhimbshëm...

Nuk duket se ke qenë në diell gjatë, por lëkura e shndritshme ju mohon sepse mund të mos e dini, veçanërisht nëse keni një çehre të lehtë (ndoshta njolla shumë të lezetshme), nëse flokët tuaj janë biond ose të kuqërremta dhe sytë janë të gjelbër ose blu, mund të merrni djegie dhe skuqje në vetëm tre minuta! Kaq duhet që rrezet e diellit t'ju shkaktojnë dëme të dhimbshme.

Llojet më të errëta të lëkurës mund të 'llogariten' në një ekspozim pak më të gjatë në diell, por këshilla jonë është të mos dilni jashtë pa mbrojtje!

Është e rëndësishme të filloni trajtimin e djegieve nga dielli sapo t'i vini re! Sigurohuni që të planifikoni të vendosni produkte kundër diellit para verës. Jo vetëm që do të qetësojë skuqjen, por do ta ushqejë lëkurën tuaj me lëndë ushqyese, kështu që do të jetë e bukur, e hidratuar dhe do të mbajë nxirje për më gjatë.

Për çdo rast, mund të ndiqni edhe këshillat e një dermatologu për të lehtësuar ndjenjën e pakëndshme të shtrëngimit dhe djegies:

Bëni dush të shpeshta ose dush të ftohtë për të lehtësuar dhimbjen.

Përdorni një hidratues që përmban aloe vera ose soje sepse këto ekstrakte janë të shkëlqyera në qetësimin e djegieve.

Pini ujë shtesë. Djegiet nga dielli tërheqin lëngjet në sipërfaqen e lëkurës, kështu që hidratimi shtesë i trupit do të ndihmojë në parandalimin e dehidrimit.

Nëse në lëkurën tuaj shfaqen flluska, lërini të shërohen. Përndryshe, lëkura me flluska është shenjë e djegies së shkallës së dytë. Mos i ‘shponi’ aksidentalisht fshikëzat pasi ato ndihmojnë në të vërtetë lëkurën tuaj të shërohet dhe ta mbrojnë atë nga infeksioni.

Tregoni kujdes të veçantë për të mbrojtur lëkurën e djegur nga dielli – derisa të shërohet. Vishni veshje që mbulojnë lëkurën tuaj kur jeni jashtë. Pëlhurat e endura fort janë zgjidhja më e mirë - kjo do të thotë që kur e mbani pëlhurën në dritë të ndritshme, nuk duhet të shihni dritë që kalon nëpër të.

Flini shumë. Kufizimi i gjumit ndërhyn në prodhimin e disa citokineve në trup që ndihmojnë në qetësimin e inflamacionit dhe vetë-mjekimin.

Provoni një kompresë të ftohtë menjëherë pas djegies, pasi largon nxehtësinë e tepërt nga lëkura dhe uljen e inflamacionit.

Provoni një banjë me tërshërë. Banja me tërshërë qetëson lëkurën dhe redukton irritimin. Receta: Përzieni disa lugë sodë buke dhe rreth një filxhan tërshërë në një banjë të ftohtë. Zhytuni në vaskë dhe shijoni ftohjen e të gjithë trupit.

Kënaquni me hidrolate. Tonikët me bazë hidrolate janë jashtëzakonisht të këndshëm si ndihmë e parë për djegiet nga dielli. Për këtë qëllim, më shpesh përdoren hidrolatet e lajthisë së shtrigës, mentës, pavdekësisë, livandës me gjethe të gjera dhe kamomilit romak.

Vajra dhe gjalpë vegjetale. Për këtë këshillë, ajo aplikon 'çdo të keqe për një të mirë'! Sepse asgjë nuk rigjeneron dhe ushqen gjithashtu lëkurën pas marrjes së diellit si vajrat bimore dhe gjalpi, të cilave mund t'u shtohen vajra esencialë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat