Uji i detit është një aleat i bukurisë: të gjitha përfitimet e kripës në lëkurë

Life style

Uji i detit është një aleat i bukurisë: të gjitha përfitimet e kripës në lëkurë

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 00:12
Foto ilustrim

Pasi kaluam gjithë dimrin duke u përhapur me kremra dhe vajra për ta mbajtur lëkurën tonë gjithmonë të hidratuar dhe të ndriçuar, duke bërë scrub për të eliminuar qelizat e vdekura, me verën më në fund vjen momenti kur ne mund të përfitojmë nga natyra pothuajse sikur të ishte një Spa. Dhe në veçanti deti është aleati ynë më i madh i bukurisë.

Përfitimet e detit dhe kripës në lëkurë

Klor, brom, kalcium, magnez, jod: të gjitha këto substanca që përmbahen në ujin e detit kanë gjithashtu fuqinë për të dezinfektuar lëkurën dhe për të parandaluar dhe luftuar infeksionet. Dhe nëse kombinohen me veprimin e rrezeve të diellit, efektet e tyre përforcohen. “Ekspozimi i duhur ndaj diellit – i cili padyshim përfshin përdorimin e kremrave kundër diellit të zgjedhur sipas fototipit tonë – lehtëson thithjen e të gjithë këtyre elementëve që gjejmë në det”. Por kini kujdes të mos e teproni. “Ndërkohë nuk kemi pse të qëndrojmë në ujë për dy tre orë rresht. Dhe më pas duhet të kujtojmë se kristalet e kripës që mbeten në lëkurë mund të bëhen përforcues për rrezet e diellit, në praktikë ato sillen si pasqyra të vogla. në lëkurë të aftë për të reflektuar dhe përforcuar veprimin e rrezeve ultravjollcë, duke shkaktuar tharje dhe çarje. Për këtë arsye, veçanërisht ato me lëkurë veçanërisht delikate, duhet të jenë shumë të kujdesshëm dhe mundësisht të shpëlahen menjëherë pas banjës me ujë të freskët”. Uji i detit është më pas një ilaç për disa sëmundje të lëkurës.”

Rëndësia e mbrojtjes së lëkurës para dhe pas një dite në plazh

Ne folëm për përfitimet e detit dhe diellit për lëkurën, por për të përfituar sa më shumë pa rrezikuar, është thelbësore përdorimi i kremrave dhe kremrave kundër diellit. “Unë u sugjeroj pacientëve të mi të adoptojnë kremrat e gjeneratës së fundit që jo vetëm mbrojnë, por edhe ndihmojnë lëkurën të rigjenerohet, për shembull ato që përmbajnë plusolinë – shpjegon Di Pietro –  Dhe po aq të rëndësishme, nëse duam të parandalojmë tharjen e lëkurës. jashte.deri ne peeling,eshte te perdorim nje pas diellit te mire.Kemi nevoje per kremra hidratues dhe rigjenerues njekohesisht,zgjedhim kremra qe riperthithen shpejt dhe qe nuk yndyrosen.Ne kete menyre jo vetem qe do te mund te parandalojmë peeling por do të zgjasim edhe kohëzgjatjen e nxirjes”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat