Sa normale janë momentet intime në një marrëdhënie

Life style

Sa normale janë momentet intime në një marrëdhënie

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 13:59
Foto ilustrim

Sa normale është të bësh seks në një lidhje? Të bësh dashuri – e dimë tani – është thelbësore për të çimentuar çiftin dhe për të krijuar një lidhje. Megjithatë, ka shumë dyshime për këtë, sidomos kur pyet veten se sa kohë duhet të kalosh nën çarçafë me partnerin.

Sa herë duhet të bëj dashuri?

Seksi është i mirë për dashurinë, por mbi të gjitha ka shumë përfitime, fizike dhe psikologjike. Është një nevojë absolutisht e natyrshme dhe është diçka pa të cilën nuk mund të bëjmë nëse na pëlqen tjetri. Me pak fjalë, kur ka kimi, të qëndrosh larg është vërtet e vështirë. Megjithatë, siç e dimë të gjithë, ajo nuk ndjek një “kurs normal” në rrjedhën e një marrëdhënieje. Në fillim, partnerët janë si dy magnet dhe kalojnë më shumë kohë në shtrat sesa jashtë. Megjithatë, me kalimin e javëve, muajve dhe viteve, situata ndryshon. Në çiftet e qëndrueshme ka më pak seks dhe kjo është një gjendje fiziologjike aq edhe e zakonshme.

Pse nuk duhet të pyesësh veten

Përtej të dhënave, në asnjë mënyrë nuk duhet të pyesni veten se sa shpesh është normale të bëni seks në një lidhje. Në fakt, rregullat brenda një çifti mund të vendosen vetëm nga beqarët. Ankthi për të krahasuar veten me të tjerët dhe obsesioni për t’u bashkuar me standarde të caktuara janë të dëmshme për ju dhe për atë që doni. Përkundrazi, do të ishte më mirë të analizohej marrëdhënia e dikujt, duke pranuar ndryshimet dhe transformimet që ndodhin me kalimin e kohës. Tërheqja dhe dëshira ndryshojnë, është thelbësore ta dini këtë dhe të ndërgjegjësoheni për të pa e detyruar atë.

Çfarë ndodh nëse keni më pak marrëdhënie seksuale

Seksi – këtë e dimë prej disa kohësh – është i mirë për trupin dhe mendjen. Na përmirëson disponimin, na jep vetëbesim dhe mirëqenie. Të bësh dashuri përmirëson sistemin imunitar, duke e shtyrë trupin të prodhojë antitrupa. Një jetë seksuale e shëndetshme dhe aktive ju lejon gjithashtu të mbusheni me endorfinë, duke rritur disponimin tuaj të mirë. Jo vetëm kaq: seksi ju ndihmon të çlironi oksitocinën, një hormon që do t’ju bëjë të ndiheni më të relaksuar dhe optimistë. Dhe kjo do t’ju lejojë të kundërshtoni stresin dhe të rrisni vetëvlerësimin. Përfitime të tjera? Seksi na lejon të flemë më mirë, rrit pragun e dhimbjes dhe na jep lëkurë të bukur dhe rrezatuese.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat