Çfarë na bën të dashurohemi me një person sipas shkencës

Life style

Çfarë na bën të dashurohemi me një person sipas shkencës

Më: 7 korrik 2022 Në ora: 12:50
Foto ilustrim

Çfarë na bën të dashurohemi me një person dhe jo me një tjetër? Nuk ka të bëjë me pamjen fizike dhe pamjen mahnitëse. Shkenca dhe ekspertët e joshjes dhe pasionit na thonë se ka elementë më të fuqishëm, dimensione me ndikim më të madh që mund të na bëjnë të dashurohemi.

1. Një sens i mirë humori ju bën të parezistueshëm

Duke e bërë personin që na pëlqen të qeshë, çfarë mund të jetë më mirë? Falë të qeshurit krijohen lidhjet më të mira, ndizen emocionet pozitive, bashkëfajësia dhe gjithashtu demonstrojmë inteligjencën tonë.

2. Tregoni që keni vullnet

Çfarë i referohet shkenca me termin “vulnerabilitet”? Për të pushtuar, ka nga ata që nuk hezitojnë të tregojnë heroizmin, forcën, aftësitë dhe aftësitë e mëdha, vullnetin e mirë. I gjithë ky repertor virtytesh është i shkëlqyer në botën e kinemasë, por jo në fushën e dashurisë. Të tregosh veten të pambrojtur ju bën njerëzor dhe krijon afërsi dhe intimitet me personin tjetër.

3. Ofroni të dhëna për personin tjetër

Ndrojtja nuk është një shoqërues i mirë kur bëhet fjalë për të bërë dikë të dashurohet, por kini kujdes sepse as pafytyrësia nuk është. Duhet të gjejmë një pikë të ndërmjetme në të cilën t’i tregojmë tjetrit se na pëlqen, por pa u deklaruar hapur.

4. Çfarë na bën të dashurohemi: arti i bisedës (dhe sa më i thellë, aq më mirë)

Nuk do të ketë nevojë për të zgjidhur misterin e Big Bengut apo gjëegjëzën e Sfinksit të Gizës. Megjithatë, bisedat e thella dhe interesante tërheqin dhe joshin neuronet. Personi që arrin të “ndez” trurin e tjetrit do të ketë gjithmonë një avantazh. Të jesh Cyrano de Bergerac ka të bëjë me kapjen e mendjes për të shpejtuar zemrën.

5. Mënyra se si të bëjnë të ndihesh është gjithçka

E mbani mend herën e fundit kur jeni ndjerë të emocionuar, të lidhur me momentin aktual dhe të lumtur? Keni qenë me dikë në atë kohë? Pak gjëra janë aq të kënaqshme sa ndjenja e lidhjes, mirëqenies dhe harmonisë absolute me dikë. Dhe në dashuri është thelbësore.

6. Çfarë na bën të dashurohemi: personaliteti

Aspekti fizik është letra motivuese, por personaliteti është një ftesë e drejtpërdrejtë për t’u dashuruar. Vlerat, besimet, mënyra se si trajtoni atriumet, mënyra se si reagoni ndaj ngjarjeve, përvojat dhe aftësitë emocionale ndezin (ose jo) motorin e tërheqjes.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat