Çfarë gjatësie flokësh i përshtatet secilës formë fytyre?

Life style

Çfarë gjatësie flokësh i përshtatet secilës formë fytyre?

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 06:52
Foto ilustrim

Janë flokët dhe fytyra juaj, kështu që duhet të bëni çfarëdo modeli flokësh që ju pëlqen. Por, për shkak të interesit, ne donim të dinim se çfarë gjatësie flokësh i përshtatet formës së fytyrës dhe nëse ka ndonjë stil në veçanti që mund të nxjerrë në pah strukturën tonë të kockave të mimikës.

Formë zemre

 “Fytyrat në formë zemre janë pak më të gjera rreth ballit dhe më të ngushta në mjekër dhe nofull”, shpjegon Dom. Për ata që kanë një fytyrë në formë zemre, ngjituni në shtresa të gjata të buta, si p.sh. bobs dhe lobs për të shtuar plotësinë rreth nofullës,” thotë Stevie Holland, stilist i lartë në SALON64.

Forma ovale

Fytyrat në formë ovale janë më të gjata se sa të gjera dhe zvogëlohen gradualisht drejt mjekrës. “Çdo gjatësi duket e mrekullueshme në format e fytyrës ovale pasi ato i përshtaten pothuajse çdo stili, nga pixies dhe të shkurtra deri te gjatësitë super të gjata”, thotë Dom. “Kjo është një nga format më të lehta të fytyrës dhe ju lejon të keni flokë të shkurtër, flokë të gjatë me balluke perde ose bob me ose pa balluke,” është dakord Frederic Fekkai, stilist i njohur dhe themelues i kujdesit të flokëve Fekkai.

Fytyrë në formë katrore

Një fytyrë në formë katrore ka një ballë të gjerë, kocka të gjera në faqe dhe një nofull të fortë”, shpjegon Frederic. Format katrore të fytyrës kanë tendencë të kenë forcë në vijën e nofullës, kështu që ju mund ta zbusni këtë duke kërkuar nga parukierët tuaj të shtojnë shtresa rreth fytyrës për të prerë vizualisht cepin e nofullës,” shpjegon Dom.

E gjatë

Format e gjata të fytyrës janë të ngjashme me ovale, vetëm pak më të zgjatura. Nëse keni një formë më të gjatë të fytyrës, mund të dëshironi të minimizoni volumin në pjesën e sipërme të kokës dhe të fokusoheni në krijimin e volumit në anët e fytyrës, thotë Dom. Kjo do të balancojë gjatësinë në fytyrën tuaj dhe do të krijojë më shumë strukturë.

Formë e rrumbullakët

Format e rrumbullakëta të fytyrës kanë tendencë të kenë të njëjtën gjerësi dhe gjatësi të quajtur ‘fytyrë bebe’. “Format e rrumbullakëta të fytyrës priren të jenë përgjithësisht më të vogla dhe të imta, kështu që disa prerje flokësh mund të mbulojnë fytyrën nëse nuk i shkurtoni ose stiloni flokët tuaj për t’u kënaqur me këtë formë,” shpjegon Dom. “Me këtë formë fytyre është një ide e mirë që prerja juaj e flokëve të krijojë interes dhe kënde në modelin tuaj të flokëve. Kjo do të zgjasë fytyrën,” thotë ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat