Kur kujtimet e lumtura na bëjnë të trishtuar!

Life style

Kur kujtimet e lumtura na bëjnë të trishtuar!

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 08:36
Foto ilustrim

Duket kundërintuitive që të menduarit për kujtime të lumtura mund të na trishtojë. Megjithatë, kjo është pikërisht ajo që njerëzit që luftojnë me depresionin mund të përjetojnë.

Ndryshe nga njerëzit që nuk kanë përjetuar kurrë depresion dhe që zakonisht përjetojnë përmirësim të humorit kur mendojnë për ngjarje pozitive të së kaluarës, njerëzit me depresion mund të përjetojnë një përkeqësim të humorit kur mendojnë për ngjarje të tilla. Edhe njerëzit që kanë përjetuar depresion në të kaluarën e tyre, por nuk vuajnë më nga depresioni akut, mund të dështojnë të përjetojnë përmirësim të humorit kur mendojnë për ngjarje pozitive nga e kaluara e tyre.

Mënyra se si kujtimet pozitive vijnë në mendje ka rëndësi

Në studimin tonë, njerëzit me një histori të depresionit të përsëritur dhe individët pa histori depresioni raportuan për kujtimet pozitive që u shfaqën spontanisht në mendjen e tyre në jetën e përditshme dhe kujtimet pozitive për të cilat ata menduan qëllimisht kur u pyetën të mendonin për një ngjarje pozitive nga e kaluara e tyre.

Vetja e kaluar ndihet ndryshe nga vetja e tashme

Një faktor tjetër i lidhur me përvojat emocionale të individëve me depresion të kaluar ishte shkalla në të cilën ata ishin në gjendje të identifikoheshin me veten e tyre të kujtuar, ose personin që ishin kur ndodhi ngjarja pozitive e kujtuar. Njerëzit që kishin përjetuar depresion në të kaluarën e tyre mendonin se kishte një kontrast më të madh midis ndjenjës së tyre të tanishme të vetvetes dhe vetvetes së tyre të kujtuar krahasuar me njerëzit që nuk kishin përjetuar depresion në të kaluarën e tyre.

Mendimi negativ e kthen të mirën në të keqe

Një faktor i tretë i lidhur me përvojat emocionale të individëve me depresion të kaluar ishte shkalla në të cilën ata përfshiheshin në përsiatje ose vlerësime negative kur mendonin për ngjarje pozitive të së kaluarës. Njerëzit që kishin vuajtur nga depresioni në të kaluarën e tyre raportuan se ata ishin të përfshirë më shumë në meditim ose vlerësime negative kur mendonin për ngjarje pozitive të së kaluarës, krahasuar me njerëzit pa depresion. Kjo, nga ana tjetër, shoqërohej me ndjenja më të mëdha trishtimi në përgjigje të kujtimeve pozitive që vinin në mendje spontanisht.

Vetëdija mund të mbrojë kundër përsiatjeve dhe reflektimeve negative

Një faktor përfundimtar i lidhur me mënyrën se si njerëzit me dhe pa histori depresioni ndiheshin kur mendonin për ngjarje pozitive të së kaluarës ishte shkalla në të cilën ata ishin në gjendje të ishin të ndërgjegjshëm. Kjo do të thotë, përvojat e tyre emocionale u shoqëruan me aftësinë e tyre për të qenë të vetëdijshëm për përvojat e tyre të brendshme nga momenti në moment në një mënyrë jo-gjykuese dhe jo reaguese.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat