Filolobia, 4 hapa për të kapërcyer frikën e rënies në dashuri

Life style

Filolobia, 4 hapa për të kapërcyer frikën e rënies në dashuri

Më: 18 gusht 2022 Në ora: 06:18
Foto ilustrim

Përkthimi fjalë për fjalë i fjalës “Philophobia” është frika e të rënë në dashuri. Përshkruhet si ndjenja e terrorit që nuk do të jeni në gjendje të jeni në një lidhje romantike. Filofobia madje mund t’i bëjë njerëzit të ndihen të izoluar dhe të lënë pas dore.

Hapuni me veten

Sigurohuni që t’i kushtoni vëmendje arsyes pse ndiheni kështu. Bëni pyetje vetes për të identifikuar rrënjën e kësaj frike. Ju duhet ta keni shmangur këtë gjë për një kohë të gjatë, por është e qartë se injorimi i këtyre pyetjeve vetëm do të pengojë jetën tuaj dhe marrëdhëniet e ardhshme. Nëse është për shkak të ndonjë eksperience të kaluar, atëherë trajtoni dyshimet tuaja me pyetjet çfarë apo nëse. Po sikur vërtet të bën të lumtur? Po sikur të mund të shëroheni nga kjo marrëdhënie? Mundohuni të shihni pozitivitetin.

Mundohuni të kuptoni ndjenjat tuaja

Pasi të dini arsyen e frikës suaj, lejojini vetes t’i përjetoni ato ndjenja intensivisht pa asnjë ndërhyrje. Padyshim që nuk mund t’i harroni dyshimet menjëherë, por të kuptuarit dhe ndjenjat e emocioneve është një favorin tuaj. Kur bëhet fjalë për dashurinë, ka gjithmonë frikë, rrezik dhe pasiguri dhe nuk jeni vetëm. Sigurohuni që të flisni me të afërmit dhe të dashurit tuaj për të zhdukur ndjenjat e trishtimit, tradhtisë ose zhgënjimit.

Mos u trego i ashpër me veten

Ndërsa keni këtë frikë, mund të jetë jashtëzakonisht e vështirë të hapeni me dikë. Për të shmangur çdo lëndim të vetvetes, sigurohuni që të përpiqeni të fitoni një ndjenjë kontakti emocional ndaj dashurisë. Hapuni me njerëzit që mendoni se mund t’ju ndihmojnë, por kurrë mos i mbani ndjenjat tuaja për vete, pasi kjo vetëm do të përkeqësojë gjendjen tuaj

Pranojeni se duhet kohë për përmirësim

Të thuash lamtumirë dhe të largosh frikën tënde nga dashuria nuk është një gjë që mund të ndodhë brenda natës. Merrni gjërat ngadalë, jepini vetes kohë të mjaftueshme për t’u shëruar, harruar dhe përpunuar ndjenjat tuaja. Mos harroni të kërkoni ndihmë nga të afërmit tuaj sa herë që ju nevojitet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat